Straż Graniczna: Polka i Syryjczyk mieli przerzucić migrantów w głąb Europy. Organizatorem był Turek

Straż Graniczna w miejscowości Ruda Żurawiecka zatrzymała dwóch nielegalnych migrantów z Turcji. Fot. NOSG

Straż Graniczna w miejscowości Ruda Żurawiecka zatrzymała dwóch nielegalnych migrantów z Turcji. Fot. NOSG

Dwóch nielegalnych migrantów z Turcji zatrzymano w Rudzie Żurawieckiej na Lubelszczyźnie. Polka i Syryjczyk mieli przewieźć ich w głąb Europy, a głównym organizatorem przerzutu okazał się Turek legalnie przebywający na terenie RP. Nielegalny proceder udaremnili funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do zatrzymania nielegalnych migrantów doszło w poniedziałek (5 sierpnia) w miejscowości Ruda Żurawiecka (woj. lubelskie) podczas działań związanych z ochroną granicy państwowej. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Wydziału Zabezpieczenia Działań oraz z placówek w Hrebennem i Lubyczy Królewskiej, zatrzymali tam dwóch Turków. Jak informuje por. SG Dariusz Sienicki, obaj mężczyźni przekroczyli wcześniej granicę państwową wbrew obowiązującym przepisom.

Jeszcze tego samego dnia strażnicy graniczni zatrzymali kolejne osoby – obywatelkę Polski i obywatela Syrii. Mieli oni odebrać Turków i przewieźć ich w głąb Europy.

Migrantów przekazano na Ukrainę

Rzecznik NOSG podał, że obaj obywatele Turcji zostali już przekazani z powrotem na Ukrainę. Wcześniej usłyszeli zarzut nielegalnego przekroczenia granicy państwa z Ukrainy do Polski. Mężczyźni, przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze grzywny.

Natomiast Polka i Syryjczyk usłyszeli zarzut organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej  dla dwóch obywateli Turcji. Obywatelka Polski oraz obywatel Syrii, dobrowolnie poddali się karze: 10 miesięcy pozbawiania wolności w zamieszeniu na 3 lata oraz karze grzywny.

Przerzut organizował Turek

Śledczym prowadzącym działania w tej sprawie udało się również ustalić “głównego organizatora” przerzutu. Był nim obywatel Turcji, przebywający legalnie na terytorium RP. Jak informuje por. Sienicki, mężczyzna został zatrzymany na terenie Starogardu Gdańskiego przez pograniczników z Gdańska i przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika NOSG, zatrzymanemu Turkowi przedstawiono zarzut organizacji nielegalnego przerzutu. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim wobec mężczyzny zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Czytaj również: Straż Graniczna zatrzymała trzech Turków. Szli z Ukrainy do Francji, prowadziła ich nawigacja

 

Źródło: NOSG

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane