Straż Graniczna zatrzymała trzech Turków. Szli z Ukrainy do Francji, prowadziła ich nawigacja

Młodzi obywatele Turcji usłyszeli zarzuty przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy do czego się przyznali i złożyli wyjaśnienia. Fot. BiOSG

Młodzi obywatele Turcji usłyszeli zarzuty przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy do czego się przyznali i złożyli wyjaśnienia. Fot. BiOSG

Trzech Turków wpadło po tym, jak jeden z mieszkańców pogranicza zaalarmował Straż Graniczną o podejrzanych mężczyznach zauważonych przy granicy. Nielegalni migranci szli według wskazówek nawigacji. Chcieli dotrzeć do Francji. Byli mocno zaskoczeni, kiedy po wyjściu z pola kukurydzy wpadli prosto w ręce funkcjonariuszy.

Trzech Turków zatrzymano w środę (7 sierpnia) późnym wieczorem w miejscowości Młodowice (pow. przemyski). Jak informuje st. chor. Piotr Zakielarz z referatu prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, o podejrzanych osobach zauważonych przy granicy zaalarmował zaniepokojony mieszkaniec pogranicza. We wskazane miejsce natychmiast udali się strażnicy graniczni z placówki w Hermanowicach.

Mundurowi przygotowali na migrantów zasadzkę. Mężczyźni byli mocno zaskoczeni, kiedy po wyjściu z pola kukurydzy wpadli prosto w ręce patrolu Straży Granicznej.

Funkcjonariusze wylegitymowali cudzoziemców i ustalili, że są obywatelami Turcji w wieku 19-25 lat. – Mężczyźni posiadali przy sobie paszporty i na ich podstawie ustalono, że niespełna 4 dni wcześniej przylecieli samolotem z Turcji do jednego z ukraińskich miast – wyjaśnia st. chor. Piotr Zakielarz.

Chcieli dotrzeć do Francji, wrócili na Ukrainę

– W trakcie rozmowy ze strażnikami granicznymi przyznali, że po stronie ukraińskiej w rejon granicy przedostali się środkami komunikacji publicznej. Następnie kierowani nawigacją z telefonu pieszo przekroczyli granicę do Polski. Ostatecznie podróżując autostopem i środkami komunikacji publicznej chcieli dotrzeć do Francji – mówi.

Młodzi obywatele Turcji usłyszeli zarzuty przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy do czego się przyznali i złożyli wyjaśnienia.

W piątek (9 sierpnia) zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

Z Turcji, Iraku i Afganistanu do Europy Zachodniej

– Od początku 2019 roku podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali łącznie 97 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych. Najczęściej to właśnie obywatele Turcji oraz Iraku i Afganistanu, którzy jako ostateczny cel nielegalnej wyprawy obierają kraje Europy Zachodniej – podkreśla Zakielarz.

Czytaj również: “Kontrwywiad obywatelski” na medal. Dzięki informacji od mieszkańca pogranicza, Straż Graniczna zatrzymała imigranta

 

Źródło: BiOSG

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane