Nieuprawniona osoba wtargnęła do “strefy rażenia” rentgena. Funkcjonariusze apelują, aby udała się do szpitala

Nieuprawniona osoba weszła do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego, służącego do prześwietlania wagonów towarowych. Fot. KAS Lublin

Nieuprawniona osoba weszła do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego, służącego do prześwietlania wagonów towarowych. Fot. KAS Lublin

W Terespolu nieuprawniona osoba weszła do strefy rażenia urządzenia rentgenowskiego, służącego do prześwietlania wagonów towarowych przejeżdżających przez granicę polsko-białoruską. Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej ostrzega, że osoba ta mogła zostać napromieniowana i powinna zgłosić się do szpitala.

“22 lipca br. na terenie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów kolejowych w Terespolu, ul. Błotków 133a miało miejsce zdarzenie polegające na wtargnięciu do strefy rażenia nieznanej osoby nieuprawnionej” – czytamy w komunikacie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

“W konsekwencji, w wyniku nieuprawnionego wtargnięcia, osoba ta mogła zostać napromieniowana” – podano.

Jak się okazuje, wtargnięcie do strefy rażenia nastąpiło pomimo umieszczonych w tym obszarze znaków ostrzegawczych – ostrzeżenie przed promieniowaniem jonizującym i substancjami radioaktywnymi.

W celu zapobieżenia ewentualnym negatywnym skutkom dla zdrowia i życia, Urząd wzywa tę osobę o kontakt z najbliższą jednostką szpitalną lub służbą dyżurną Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego – tel. 83 344 97 17.

Rentgen do prześwietlania wagonów towarowych w Terespolu to największe tego typu urządzenie w Europie. Swoim zasięgiem obejmuje aż trzy tory kolejowe. Służy do wykrywania nie tylko nielegalnych i niebezpiecznych towarów, ale także skrytek i dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów towarowych  i kontenerów.

Czytaj również: Broń i amunicja zamiast garnków i słodyczy. Funkcjonariusze KAS biorą na celownik przesyłki kurierskie z USA

 

Źródło: KAS Lublin

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane