Helsińska Fundacja Praw Człowieka pyta prokuraturę o okoliczności śmierci Brunona Kwietnia

HFPC wyraziła zaniepokojenie doniesieniami medialnymi dotyczącymi śmierci Brunona Kwietnia w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Fot. Pixabay.com

HFPC wyraziła zaniepokojenie doniesieniami medialnymi dotyczącymi śmierci Brunona Kwietnia w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Fot. Pixabay.com

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie doniesieniami medialnymi dotyczącymi śmierci Brunona Kwietnia w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Do zdarzenia doszło 6 sierpnia. Fundacja zwróciła się do prokuratury z prośbą o informacje na temat wyników toczącego się w sprawie postępowania.

Brunon Kwiecień, odbywający karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym we Wrocławiu, został 6 sierpnia znaleziony w swojej celi – mężczyzna nie dawał oznak życia. Zgodnie z relacją rzeczniczki prasowej Dyrektora Głównego SW, podjęta została reanimacji  Brunona Kwietnia, a na miejsce wezwano zespół pogotowia ratunkowego, który stwierdził zgon mężczyzny.

Z doniesień medialnych wynika, że 8 sierpnia przeprowadzono sekcję zwłok zmarłego. Według wstępnych ustaleń biegłych, przyczyną śmierci osadzonego był chorobowy krwotok wewnątrzczaszkowy podpajęczynówkowy (udar mózgu).

HFPC pyta o wyjaśnienia

W związku z zaistniałą sytuacją, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła z pismem do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Psie Pole z prośbą o udzielenie informacji na temat toczącego się postępowania. W wystąpieniu Fundacja powołała się na gwarancje wynikające z art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, stanowiącym o prawie do życia.

HFPC wskazała, że pozbawienie wolności przez funkcjonariuszy państwowych zawsze oznacza przejęcie przez nich odpowiedzialności za życie i integralność fizyczną danej osoby. Według HFPC odpowiedzialność ta rozciąga się również na zaniedbania prowadzące do zgonu, a wynikające np. z nieudzielenia lub udzielenia niewłaściwej opieki medycznej. W piśmie podkreślono ponadto, że w przypadku nagłej utraty życia to na władzach publicznych spoczywa ciężar przedstawienia przekonującego i satysfakcjonującego wyjaśnienia sytuacji.

– Postępowanie musi być prowadzone w sposób efektywny, pozwalający na ustalenie przebiegu wypadków i osób odpowiedzialnych za ewentualne bezprawne działania. Nieadekwatność krajowego dochodzenia w przypadku ponoszenia przez władze pełnej odpowiedzialności za życie i zdrowie osoby pozbawionej wolności, może stanowić naruszenie art. 2 Konwencji – wyjaśnia Justyna Jezierska, prawniczka HFPC.

Czytaj również: Więźniowie skarżą się, że posiłki są im wydawane przez okienko w drzwiach celi. RPO uważa, że “to narusza ich godność”

Download (PDF, 182KB)

 

Źródło: HFPC

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane