Policjanci prowadzili zatrzymanego na sznurze przez miasto. Na funkcjonariuszy spadła fala krytyki

Funkcjonariusze skuli podejrzanego kajdankami, a następnie przywiązali go do liny trzymanej przez jednego z policjantów. Fot. Twitter/Natasha Del Riego

Funkcjonariusze skuli podejrzanego kajdankami, a następnie przywiązali go do liny trzymanej przez jednego z policjantów. Fot. Twitter/Natasha Del Riego

Zdjęcie z Galveston w amerykańskim stanie Teksas, przedstawiające policjantów na koniach prowadzących skutego kajdankami i przywiązanego do liny czarnoskórego mężczyznę, szybko obiegło media społecznościowe. Na mundurowych spadła fala krytyki. Szef miejscowej policji przeprosił zatrzymanego i dodał, że “najbardziej właściwe będzie zaprzestanie stosowania tej metody”.

Przywiązany do liny szedł przez miasto

Zdarzenie opisywane przez CBS News miało miejsce w miniony weekend w Galveston w amerykańskim stanie Teksas. To tam policjanci na koniach zatrzymali 43-letniego mężczyznę, który chwilę wcześniej miał popełnić przestępstwo. Funkcjonariusze skuli podejrzanego kajdankami, a następnie przywiązali go do liny trzymanej przez jednego z policjantów. W ten sposób prowadzili go przez miasto do najbliższej jednostki policji.

Przypadkowe osoby, które zaobserwowały sytuację, zrobiły zdjęcia i udostępniły je później w mediach społecznościowych. Na Departament Policji w Galveston spadła fala krytyki za takie postępowanie, które wielu osobom skojarzyło się z niechlubną historią Ameryki i czasami niewolnictwa.

Policja przeprasza i zmienia “politykę”

W oficjalnym komunikacie miejscowej policji wyjaśniono, że taki sposób transportowania zatrzymanych jest dopuszczalny w wyjątkowych sytuacjach, gdy policjanci mają do czynienia np. z ulicznymi zamieszkami. Rzecznik podkreślił jednak, że „metoda ta w tym przypadku nie była stosowana poprawnie”.

Z kolei szef Departamentu Policji w Galvestone Veronn L. Hale przeprosił 43-latka. – Przede wszystkim muszę przeprosić (zatrzymanego – przyp. red.) za to niepotrzebne zawstydzenie. Chociaż jest to technika stosowana w przypadku niektórych zdarzeń, uważam, że nasi oficerowie w tym przypadku źle ocenili sytuację i mogli poczekać na radiowóz. Nie mieli jednak złych zamiarów – powiedział szef Departamentu Policji w Galvestone Veronn L. Hale. Dodał, że natychmiast po tym zdarzeniu zmieniono “politykę” policji, aby w przyszłości nie dochodziło więcej do podobnych sytuacji.

– Rozumiemy negatywne postrzeganie tego działania i uważamy, że najbardziej właściwe będzie zaprzestanie stosowania tej metody – podsumował Hale.

Czytaj również: Policjanci pieszo konwojowali więźnia w kajdankach na rękach i nogach. Skazany poskarżył się do RPO

 

Źródło: CBS News

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane