Więźniowie skarżą się, że posiłki są im wydawane przez okienko w drzwiach celi. RPO: To narusza ich godność

Osadzeni w jednostkach penitencjarnych skarżą się, że posiłki są im wydawane przez otwory w drzwiach cel mieszkalnych. Fot. SW

Osadzeni w jednostkach penitencjarnych skarżą się, że posiłki są im wydawane przez otwory w drzwiach cel mieszkalnych. Fot. SW

Więźniowie skarżą się, że posiłki są im wydawane przez otwory w drzwiach cel mieszkalnych. RPO wiele razy wskazywał Służbie Więziennej, że przyjęcie takiej zasady wobec wszystkich osadzonych narusza ich godność. Zdaniem Rzecznika, posiłki powinno się wydawać przy otwartych drzwiach celi.

Osoby przebywające w zakładach karnych i aresztach śledczych wielokrotnie żaliły się Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że posiłki są im wydawane przez otwory podawcze w drzwiach cel mieszkalnych.

RPO wskazał, że wiele razy sygnalizował Służbie Więziennej, iż stosowanie takiej praktyki jako zasady wobec wszystkich więźniów jest nieuzasadnione i nosi znamiona niehumanitarnego traktowania. Uznał to za uciążliwość nadmierną i nieuzasadnioną, naruszającą godność tych osób.

W toku badania jednej z takich skarg w 2013 r. opinię wyraziło Biuro Prawne Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Pozwalała ona żywić nadzieję, że zgodnie z postulatami Rzecznika wydawanie posiłków w ten sposób nie będzie rutynowe wobec ogółu osadzonych.

Problem wciąż pozostaje jednak aktualny – do Rzecznika wpłynęła kolejna skarga w tej sprawie, z Zakładu Karnego w C.

W odpowiedzi Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej powołał się na wytyczne Dyrektora Generalnego SW z 4 czerwca 2013 r. w sprawie wymagań dla zabezpieczeń techniczno-ochronnych w jednostkach SW. Uznał, że skoro pozwalają one na wyposażanie drzwi do cel w zamykane okienko, to  jest to wystarczającą podstawą do uznania przyjętego w Zakładzie Karnym w C. takiego sposobu postępowania za właściwy. Ocenił, że takie wydawanie posiłków nie narusza praw osadzonych i nie świadczy o ich niehumanitarnym traktowaniu. Ma bowiem na celu zapewnienie porządku, dyscypliny i bezpieczeństwa – w tym sensie jest działaniem dla dobra i w interesie osadzonych.

Stanowisko to podtrzymał Dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych Centralnego Zarządu SW. Powiadomił, że z uwagi na kategorię więźniów, co do których ta praktyka jest stosowana (zakład karny typu zamkniętego), ten sposób dystrybucji posiłków zmniejsza ryzyko sytuacji mogących godzić w zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego, nielegalnego przekazywania sobie przez osadzonych przedmiotów niedozwolonych, ataku na osadzonego wydającego posiłki czy na funkcjonariusza, który to nadzoruje.

Rzecznik niezmiennie stoi na stanowisku, że wydawanie posiłków powinno odbywać się przy otwartych drzwiach celi, chyba że stoją temu na przeszkodzie szczególne względy. Taki odhumanizowany sposób traktowania osadzonych nie pomaga w budowaniu właściwych relacji z personelem więziennym. Przeciwnie, stwarza warunki sprzyjające wyobcowaniu więźniów i kształtowaniu w nich poczucia poniżającego traktowania. A to nie tworzy atmosfery, która pozytywnie wpływa na pracę resocjalizacyjną i osiągnięcie celów kary.

Dlatego RPO uznał skargę osadzonego za zasadną. Zwrócił się też do Dyrektora Generalnego SW o rozważenie zaprzestania takich restrykcyjnych i niehumanitarnych praktyk lub ograniczenie ich wyłącznie do sytuacji wyjątkowych, uzasadnionych względami ochronnymi.

Czytaj również: Policjanci pieszo konwojowali więźnia w kajdankach na rękach i nogach. Skazany poskarżył się do RPO

 

Źródło: RPO

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
kahanKkkSylwekOloFilip Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartek
Gość
Bartek

W mojej szkole funkcjonowała świetlica, w której wydawane były obiady szkolne. Uczniowie otrzymywali talerz pożywnej zupy właśnie przez okienko. Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, że zostałem nieludzko potraktowany… Śmiech na sali. Jak długo ludzie, którzy żyją w lewackiej utopii będą wpływać na całe nasze życie? Ludzie nie są idealni i nigdy nie będą. Kara ma być karą. Jaki jest sens robienia z osadzonych ludzi nietykalnych? Nie wiem, zapytajcie lewaka, który pomimo, iż nie ma żadnego pojęcia o życiu, ma o nim najwięcej do powiedzenia.

Filip
Gość
Filip

Na niektórych stacjach benzynowych w porze nocnej hot-dogi również wydawane są przez okienko, czy to oznacza że jest to robione w sposób niewłaściwy? Może też należy napisać skargę do RPO. Z tego co ostatnio widać w mediach RPO zamiast stać w interesie dobrych obywateli stoi po stronie jakiejś patologii i marginesu społecznego.

Olo
Gość
Olo

Jak jeden z drugim wyjdzie na wolność to sobie może zapier…ać na śniadanie do Bristolu. Na razie za darmo z moich po datków dostaje lepsze żarcie niż ja będąc w szpitalu. I widząc niektórych osadzonych to chyba za duże porcje. Powinna być obowiązkowa praca i w zamian za dobre jedzenie. Nie ma pracy to woda i chleb na przeżycie.

Sylwek
Gość
Sylwek

Niech się cieszą, że mają miche…

Kkk
Gość
Kkk

A czy rzecznik zdaje sobie sprawę że brakuje funkcjonariuszy i przy otwieraniu celi powinno być dwóch, a często w zakładach nie ma takiej opcji. Widzę że liczy się bardziej samopoczucie złodzieja niż bezpieczeństwo funkcjonariusza

kahan
Gość
kahan

smutne ale prawdziwe, ten rzecznik zajmuję się tylko poprawą statusu bandyty -a ta patologia nie liczyła się z swoimi ofiarami i teraz to ona czuje się ofiarą ? parodia. Powinien zmienić nazwę” rzecznik złodziejski “

Ostatnio dodane