Osadzeni przechodzą na judaizm, aby otrzymywać lepsze jedzenie. Zainspirował ich serial Netflix-a

Więźniowie z Zakładu Karnego w Edynburgu zainspirowali się serialem Netflix-a. Fot. HM Prison Edinburgh/Wikipedia.org/Kim Traynor

Więźniowie z Zakładu Karnego w Edynburgu zainspirowali się serialem Netflix-a. Fot. HM Prison Edinburgh/Wikipedia.org/Kim Traynor

Szkocka służba więzienna skontrolowała zakład karny w Edynburgu po tym, jak więźniowie zaczęli masowo przechodzić na judaizm. Okazało się, że osadzonych zainspirował do tego serial emitowany na platformie Netflix, w który jedna z bohaterek zmieniła wyznanie, aby otrzymywać koszerne jedzenie.

Inspektorzy szkockiej służby więziennej skontrolowali więzienie w Edynburgu po tym, jak w 2017 roku wydano prawie milion funtów na koszerne posiłki dla ponad 100 więźniów deklarujących judaizm. Co ciekawe, trzy lata wcześniej zaledwie 9 osadzonych w tym zakładzie karnym przyznawało się do tego wyznania.

Szkocka Służba Więzienna postanowiła przyjrzeć się sprawie, kiedy trend na zmianę wyznania zaczął rozprzestrzeniać się w innych zakładach karnych na terenie kraju. Jak się okazało, więźniów zainspirował serial pt. “Orange Is the New Black”, dostępny na platformie Netflix. Jedna z bohaterek o imieniu Cindy przeszła na judaizm, by tym samym otrzymać koszerne jedzenie. Swoją decyzję tłumaczyła tym, że kurczak oraz inne pozycje z takiego menu są lepszej jakości niż wieprzowina.

Jak podaje “The Telegraph”, żywność koszerna podawana w jednostkach penitencjarnych jest rzeczywiście postrzegana jako “lepszej jakości” niż standardowe dania serwowane więźniom. Wiąże się to jednak ze znacznie wyższymi kosztami żywienia, które szkocka służba więzienna chciała ograniczyć. W 2017 roku koszt karmienia więźniów w Szkocji osiągnął rekordowy poziom 964 tys. funtów.

Konsekwencją “pomysłowości” więźniów z Zakładu Karnego w Edynburgu było wprowadzenie bardziej rygorystycznego systemu rejestracji osadzonych ubiegających się o koszerną dietę ze względów religijnych. Dzięki temu liczba więźniów domagających się koszernych posiłków spadła o trzy czwarte, a na żywienie osadzonych w ostatnim roku wydano o 80 tys. funtów mniej.

Z informacji do jakich dotarł “The Telegraph” wynika, że w całej Szkocji całkowity koszt wyżywienia więźniów spadł z 6.566.216 funtów do 6.473.701 funtów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co oznacza spadek o 92.515 funtów.

Rzecznik szkockiej służby więziennej przyznał, że odnotowano mniej przypadków więźniów ubiegających się o specjalne posiłki. – Jeśli ktoś potrzebuje koszernej diety, dostanie ją. Ale kiedy zaostrzamy wymagania i sprawiamy, że są bardziej biurokratyczne, to ludzie nagle decydują, że nie są Żydami – powiedział.

Czytaj również: Poturbowali ochroniarza z Afryki Południowej, bo “myśleli, że jest Polakiem” [WIDEO]

 

Źródło: The Telegraph

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane