Szefowa MSWiA do policjantów: “Ręka podniesiona na mundur, to ręką podniesiona na państwo polskie”

Minister Elżbieta Witek podczas centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie. Fot. MSWiA

Minister Elżbieta Witek podczas centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie. Fot. MSWiA

– Mundur, który nosicie, jest symbolem odwagi, determinacji i honoru. Nikt nie może podnosić ręki na mundur polskiego policjanta, ponieważ to tak, jakby podniósł rękę na państwo polskie. Nie ma na to naszej zgody – powiedziała szefowa MSWiA Elżbieta Witek, podczas centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie.

Tegoroczne Święto Policji obchodzone jest w 100-lecie powołania Policji Państwowej. W uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szefowa MSWiA Elżbieta Witek, a także Jarosław Zieliński, Paweł Szefernaker oraz Sylwester Tułajew, sekretarze stanu w MSWiA.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że służba policjanta to służba narodowi i Polsce. Nawiązał do historii Policji: – Po długiej nocy zaborów, kiedy Polski nie było na mapie, jakaż musiała być radość naszych pradziadków i dziadków w 1919 r. kiedy wstępowali do Policji Państwowej, by służyć narodowi, by z wielkim przekonaniem służyć ludziom, zapewniać im poczucie bezpieczeństwa i budować silne państwo.

O tym, jak niebezpieczna jest to służba przypomniał premier Mateusz Morawiecki. Wyraził wdzięczność dla setek policjantów, którzy zawsze byli po stronie zwykłego człowieka. – Zawdzięczamy Wam ten lepszy czas dzisiaj i sięgamy w przyszłość i wierzymy – ja głęboko wierzę – że z taką formacją będzie to przyszłość dobra. Lepsza przyszłość dla pokoleń, lepsza przyszłość dla Polski – dodał premier.

Minister Elżbieta Witek podziękowała funkcjonariuszom za ich codzienną służbę. – Służba w Policji jest ciężka, wymaga odwagi, poświęcenia, ciągłego doskonalenia się, szkolenia. I Wy to robicie. Jesteście profesjonalni. Dbacie o ład i porządek publiczny, ale przede wszystkim dbacie o bezpieczeństwo obywateli. Tylko na takim fundamencie, jakim jest bezpieczeństwo, można budować dobrą przyszłość państwa. I to Waszej, ponad 100 –tysięcznej formacji, zawdzięczamy – powiedziała szefowa MSWiA. Zapewniła, że sojusznikiem policjantów jest rząd i państwo polskie. Ich obowiązkiem jest nowoczesne wyposażenie i wyszkolenie funkcjonariuszy. M.in. na ten cel przeznaczono 9,2 mld zł w ramach drugiej edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Kolejna, trzecia edycja Programu, będzie kładła szczególny nacisk na kapitał ludzki.

Podczas centralnych obchodów Święta Policji prezydent Andrzej Duda oraz Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji wręczyli nominacje generalskie oraz szable komendantom wojewódzkim Policji. Otrzymali je: insp. Tomasz Klimek – komendant wojewódzki Policji w Olsztynie, insp. Andrzej Łapiński – komendant wojewódzki Policji w Łodzi, insp. Henryk Moskwa – komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie oraz insp. Paweł Dzierżak – komendant wojewódzki Policji w Kielcach. Funkcjonariuszki i funkcjonariusze – absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie – otrzymali promocję na pierwszy stopień oficerski. Policjanci z Oddziału Prewencji Policji garnizonu stołecznego złożyli ślubowanie przed przystąpieniem do służby.

Czytaj więcej: 

Prezydent RP mianował czterech oficerów Policji na stopnie generalskie

Prezydent wręczył Medal za Ofiarność i Odwagę st. asp. Rafałowi Dąbrowskiemu z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. 29 czerwca br. policjant, podczas urlopu w Sobieszewie, uratował troje tonących dzieci i mężczyznę. Wręczono także Krzyże Zasługi za Dzielność. Sierż. szt. Marek Młodawski z Komisariatu Policji w Mierzynie, w październiku ub.r., uratował mężczyznę z zadymionego domu. Mł. asp. Karol Susz z Komendy Powiatowej Policji w Żninie, w maju ub.r. ratując kobietę, został ugodzony nożem przez sprawcę.

Komendant Główny policji nagrodził również laureatów 12. edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Medale i odznaczenia na Zamku Królewskim

Dziś (24 lipca 2019 r.) na Zamku Królewskim Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wręczył policjantom Medal za Ofiarność i Odwagę, Krzyże Zasługi oraz Krzyże Zasługi za Dzielność. W ramach centralnych obchodów Święta Policji funkcjonariusze zostali uhonorowani także Medalami za Długoletnią Służbę, Odznakami Zasłużony Policjant oraz Medalami za Zasługi dla Policji.

Czytaj również: Prezydent RP do Policji: “Mundur oznacza doniosłą misję publiczną, majestat i autorytet RP”

 

Źródło: MSWiA

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Piotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

“Mundur, który nosicie, jest symbolem odwagi, determinacji i honoru. Nikt nie może podnosić ręki na mundur polskiego policjanta, ponieważ to tak, jakby podniósł rękę na państwo polskie. Nie ma na to naszej zgody”

https://fakty.interia.pl/polska/news-sad-wladyslaw-frasyniuk-winny-naruszenia-nietykalnosci-polic,nId,3108754

https://gazetawroclawska.pl/wroclaw-wycelowal-w-policjanta-i-nacisnal-spust/ar/c1-14257531

Chciałbym osobiście podziękować pani minister za te słowa otuchy jako policjant poczułem się znacznie bardziej bezpiecznie. Czego zresztą dowodzą wyroki naszych sądów i te srogie kary w przypadku p Frasyniuka umorzenie postępowania a w przypadku jakiegoś menela z Wrocławia zamiast usiłowania zabójstwa naruszenie nietykalności a zarzut ten spowoduje, że biedny podejrzany nawet nie trafi do więzienia a więc dziękuję bardzo.

Ostatnio dodane