Afgańczycy w skrzyniach z arbuzami. Sześciu mężczyzn zatrzymała Straż Graniczna

Sześciu obywateli Afganistanu nielegalnie przekroczyło granicę w skrzyniach z arbuzami. Fot. NwOSG

Sześciu obywateli Afganistanu nielegalnie przekroczyło granicę w skrzyniach z arbuzami. Fot. NwOSG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa zatrzymali 6 mężczyzn podających się za obywateli Afganistanu. Cudzoziemcy wybrali dosyć niestandardowy sposób podróży – do Polski przyjechali w skrzyniach z arbuzami.

Jak poinformował mjr Krzysztof Grzech z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymani w poniedziałek (8 lipca) Afgańczycy podróżowali do Polski w skrzyniach z arbuzami przewożonymi pojazdem ciężarowym.– Niestandardowy ładunek odkrył kierowca TIRa, który przyjechał do bazy w Polsce z Grecji. Zwrócił uwagę na odgłosy, jakie wydobywały się z naczepy zestawu i poinformował policję. Policjanci w skrzyniach z arbuzami znaleźli 6 mężczyzn i o swoim znalezisku poinformowali Straż Graniczną – mówi mjr Grzech.

Straż Graniczna zatrzymała cudzoziemców za naruszenie art. 394 ust. 1 w związku z art. 302 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. – Wobec cudzoziemców zachodzą okoliczności uzasadniające wydanie im decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, gdyż przebywają lub przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim, jeżeli wiza lub inny dokument są lub były wymagane – wyjaśnił mjr Krzysztof Grzech.

Podczas dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że dwóch z zatrzymanych to osoby nieletnie. – Komendant Placówki Straży Granicznej w Warszawie wystąpił z wnioskiem do Sadu Rejonowego w Pruszkowie o ustanowienie kuratora dla tych osób oraz umieszczenie ich w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie na okres trzech miesięcy, celem zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania administracyjnego w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu – tłumaczy oficer prasowy NwOSG. Sąd Rejonowy w Pruszkowie III Wydział Rodzinny i Nieletnich przychylił się do wniosku Straży Granicznej.

Pozostali czterej zatrzymani decyzją Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy do czasu wydania decyzji zobowiązujących do powrotu zostali umieszczeni zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku.

Czytaj również: “Kontrwywiad obywatelski” na medal. Dzięki informacji od mieszkańca pogranicza, Straż Graniczna zatrzymała imigranta

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Źródło: NwOSG

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane