Kurs pierwszej pomocy zamiast mandatu. Niecodzienna akcja opolskiej policji, PCK i Sanepidu

Kierowcy zatrzymani przez policjantów ruchu drogowego, zamiast mandatu i punktów karnych, mogli wybrać krótki kurs pierwszej pomocy. Fot. KWP Opole

Kierowcy zatrzymani przez policjantów ruchu drogowego, zamiast mandatu i punktów karnych, mogli wybrać krótki kurs pierwszej pomocy. Fot. KWP Opole

Krótki kurs pierwszej pomocy zamiast mandatu. Taki wybór mieli kierowcy zatrzymywani do kontroli drogowej przy ul. Wrocławskiej w Opolu. 

Niezapięte pasy, brak świateł lub inne drobne wykroczenia kończą się zazwyczaj postępowaniem mandatowym, a na konto kierowców trafiają punkty karne. W poniedziałek (8 lipca) w Opolu przy ul. Wrócławskiej było inaczej. – Kierowcy zatrzymani przez policjantów ruchu drogowego, zamiast mandatu i punktów karnych, mogli wybrać krótki kurs pierwszej pomocy – wyjaśnia podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Kierowcy nie kryli zaskoczenia z takiej propozycji kontrolujących policjantek. – Wszyscy wybierali zajęcia z ratownictwa i przyznawali, że na naukę nigdy nie jest za późno. Tym bardziej, że takie umiejętności mogą przydać się w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach – mówi podinsp. Grzegorczyk.

Uczestnicy ruchu mogli również założyć alkogogle i sprawdzić, jak alkohol wpływa na postrzeganie otoczenia. – Zaburzenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, zniekształcenie obrazu i kierunki – to efekty alkoholu w naszym organizmie wpływające niekorzystnie na bezpieczeństwo w ruchu – tłumaczy rzecznik prasowa opolskiej policji.

Większość kontrolowanych bardzo aktywnie i sprawnie zaliczała przyspieszony kurs pierwszej pomocy. – Takie przypomnienie wiedzy może okazać się bardzo pomocne w sytuacji, kiedy trzeba ją będzie praktycznie zastosować – dodała mundurowa.

Na pamiątkę nietypowej kontroli, wszyscy zatrzymani do kontroli uczestnicy ruchu otrzymali brelok ratowniczy z maseczką i rękawiczkami niezbędnymi podczas resuscytacji.

Czytaj również: Policjant z Nidzicy rzucił się do morza na ratunek tonącemu 17-latkowi

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Źródło: KWP Opole

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
GośćOlo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Olo
Gość
Olo

Szkoda, ze policjantom do służby nie dają chociaż takiego breloka. Szczyt możliwości to rękawiczki wyżebrane z karetki

Gość
Gość
Gość

Komendant to chyba urwicy dostał jak nie było mandatów

Ostatnio dodane