Stołeczni policjanci pracują krócej ze względu na wysokie temperatury. Związkowcy apelują do szefów innych garnizonów

Policjanci pełnią służbę w dzień i w nocy i w każdych warunkach atmosferycznych. Fot. ilustracyjne Lubuska Policja

Policjanci pełnią służbę w dzień i w nocy i w każdych warunkach atmosferycznych. Fot. ilustracyjne Lubuska Policja

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami Komendant Stołeczny Policji podjął decyzję o skróceniu czasu służby funkcjonariuszy z 8 do 6 godzin. Podobne zalecenia wydał również Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Policjanci w całym kraju, w związku z panującymi upałami, liczą na zrozumienie i wyrozumiałość ze strony przełożonych.

O niesprzyjającej sytuacji pogodowej, dającej się we znaki mundurowym, alarmują policyjni związkowcy. “Policjanci pełnią służbę w dzień i w nocy i w każdych warunkach atmosferycznych. Jeżeli służba pełniona jest dodatkowo w trudnych warunkach, gdy panuje mróz albo wysoka temperatura przełożony powinien zadbać o podległych policjantów i pracowników” – podkreślają.

“Przełożony ma wiele możliwości ulżenia w służbie funkcjonariuszom, albo inaczej; uczynienia jej efektywną i bezpieczną, poprzez np: zmianę godzin pełnienia służby, skrócenie czasu służby, wyznaczenie dodatkowej przerwy czy dostosowanie umundurowania do panujących warunków (rezygnacja z noszenia sztucznych kamizelek odblaskowych), wyznaczanie rotacyjnie różnych osób do służby np. w posterunkach stałych czy rejonach szczególnie zagrożonych. W służbie mamy coraz więcej kobiet. Policjantka w ciąży powinna być pod szczególną ochroną przełożonego i jest pod szczególną ochroną przepisów” – czytamy w oficjalnym komunikacie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Jako pierwszy na apel policyjnych związkowców zareagował Komendant Stołecznej Policji. Do naczelników wydziałów, szefów prewencji i komendantów komisariatów specjalistycznych skierował pismo w sprawie skrócenia czasu służby.

Nadinspektor Paweł Dobrodziej zadecydował, że w związku z utrzymywaniem się wysokich temperatur od 11 czerwca 2019 do 14 czerwca czas służbowy policjantów oraz pracowników policji zostaje skrócony o 2 godziny, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości realizacji ustawowych zadań Policji. Oznacza to, że w ciągu doby pracują nie trzy, a cztery zmiany mundurowych.

W ślad za nadinsp. Dobrodziejem poszedł szef wielkopolskich policjantów, który wydał podobne zalecenia w związku z utrzymującymi się od kilku dni upałami. W piśmie KWP czytamy o możliwości skrócenia czasu pracy, a także o zapewnieniu odpowiedniej ilości napojów dla funkcjonariuszy i pracowników.

Zgodnie z zaleceniami komendanta powinno być to odpowiednio – litr dla osoby pracującej w pomieszczeniu i półtora w przypadku m.in. patroli pieszych. “Należy jednak pamiętać, że w przypadku skrajnie wysokich temperatur, gdy przydzielona ilość napojów chłodzących okaże się niewystarczająca, zasadnym jest przydzielić policjantom i pracownikom napoje bez ograniczeń” – pisze Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, insp. Roman Kuster.

W innych garnizonach póki co komendanci nie podjęli jeszcze podobnych decyzji. Według synoptyków wysokie temperatury w całej Polsce mają się utrzymać do końca tygodnia.

Czytaj również: Policjantka pracowała “jak szczur w piwnicy”. Sprawą zajął się RPO

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
OloBartosz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartosz
Gość
Bartosz

Z 8 na 6 godzin a to ciekawe czyli dotyczy głównie policjantów pracujacych za biurkiem w wentylowanych pomieszczeniach a co z policjantami którzy mają 12 godzinne służby na ulicy Warszawie o nas zapomniano ? To my jesteśmy dużo bardziej narażeni na niesprzyjające warunki niż policjanci w wentylowanych pomieszczeniach.

Olo
Gość
Olo

W Krakowie też skrócono służbę policjantom za biurkami. Ci na ulicy to tylko robole.

Ostatnio dodane