Euro wytropił nielegalnych imigrantów z Libanu. Cudzoziemcy ukrywali się na mokradłach

Czworonożny funkcjonariusz Euro wytropił nielegalnych imigrantów z Libanu. Fot. BiOSG

Czworonożny funkcjonariusz Euro wytropił nielegalnych imigrantów z Libanu. Fot. BiOSG

Strażnicy Graniczni z placówki Lubaczowie zatrzymali trzech obywateli Libanu. Cudzoziemców, w gęstych zaroślach na mokradłach, wytropił czworonożny funkcjonariusz Euro. Mężczyźni nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski.

Do zatrzymania doszło w miniony weekend w okolicach miejscowości Cetynia (pow. lubaczowski). – Funkcjonariusze z Placówki SG w Lubaczowie, patrolujący granicę z psem służbowym Euro, zauważyli ślady które mogły świadczyć o nielegalnym przekroczeniu granicy – podała st. chor. Piotr Zakielarz z referatu prasowego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Reakcja psa była natychmiastowa – od razu podjął trop i ruszył w kierunku bagnistych zarośli. – Po kilku minutach przyniósł w pysku męski but i położył obok swojego przewodnika – mówi st. chor. Zakielarz.

Patrol Straży Granicznej szybko wykrył, że w zagajniku ukryło się trzech mężczyzn w wieku od 26 do 38 lat. Jak się okazało, byli to obywatele Libanu narodowości palestyńskiej. Kilkanaście minut wcześniej przekroczyli z Ukrainy granice państwa. Mężczyźni nie posiadali przy sobie dokumentów tożsamości.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa, do którego się przyznali. Wyjaśnili, że na Ukrainę dostali się legalnie, a krajem docelowym ich wyprawy była Holandia.

Straż Graniczna skierowała akt oskarżenia do sądu. Tymczasem w minioną sobotę mężczyźni zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach readmisji.

– W 2019 roku, to pierwszy przypadek zatrzymania obywateli Libanu na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy. Łącznie zatrzymano 56 cudzoziemców, którzy w celach migracyjnych pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy aby dotrzeć do krajów Europy Zachodniej. Byli to głównie obywatele Iraku, Turcji i Afganistanu – dodał Zakielarz.

Czytaj również: Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca poszukiwanego przez Interpol. Przemycał sprzęt do produkcji broni

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane