Funkcjonariusz ABW na kierowniczym stanowisku może zarabiać mniej niż podwładny. RPO interweniuje

Według RPO obecny stan prawny może doprowadzić do tego, że funkcjonariusz ABW zajmujący kierownicze stanowisko może otrzymać niższe uposażenie niż jego podwładny. Fot. ABW

Według RPO obecny stan prawny może doprowadzić do tego, że funkcjonariusz ABW zajmujący kierownicze stanowisko może otrzymać niższe uposażenie niż jego podwładny. Fot. ABW

Wskutek zmian grup zaszeregowania i stawek uposażenia zasadniczego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mogło dojść do nierównego traktowania funkcjonariuszy – zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak się bowiem okazuje, obok dotychczasowej siatki płac, stworzono równoległą, w której dostaje się średnio kilkaset złotych więcej. Według RPO sytuacja może doprowadzić do tego, że funkcjonariusz zajmujący kierownicze stanowisko zarobi mniej niż jego podwładny.

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzono czynności wyjaśniające w sprawie nierównego traktowania funkcjonariuszy ABW  Wewnętrznego w związku z wprowadzeniem dodatkowych grup zaszeregowania. Nastąpiło to na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 5 kwietnia 2018 r. Zmieniło ono rozporządzenie w sprawie grup zaszeregowania i stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy ABW w tych grupach oraz wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat.

Wątpliwości Rzecznika wzbudziło stworzenie równoległej siatki zaszeregowania funkcjonariuszy. Dotychczasowe grupy uposażenia zachowano, przy czym wprowadzono do nich dodatkowe grupy uposażenia oznaczone symbolem „a” – średnio o kilkaset zł wyższe od istniejących. Skutkiem rozporządzenia było przyznanie podwyżek funkcjonariuszom przeniesionym  przez  Szefa ABW do grup „a” – na podstawie kryteriów nieczytelnych dla ogółu funkcjonariuszy.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia, funkcjonariusz powinien realizować zadania związane z pionem kontrwywiadu, pionem przeciwdziałania terroryzmowi, pionem zagrożeń strategicznych oraz pionem bezpieczeństwa teleinformatycznego, a także legitymować się doświadczeniem, specjalistycznym wykształceniem i wysokimi kwalifikacjami oraz posiadać szczególne predyspozycje, wiedzę i umiejętności.

Tymczasem do grup „a” awansowani zostali nie tylko funkcjonariusze tych pionów, ale również wszystkich innych, w tym także – logistyki, kadr, finansów, ewidencji, archiwum, ochrony. Jednocześnie do grup „a” nie zostali częściowo awansowani funkcjonariusze realizujący zadania pionów kontrwywiadu, przeciwdziałania terroryzmowi, zagrożeń strategicznych, bezpieczeństwa teleinformatycznego. W efekcie np. dwaj funkcjonariusze kontrwywiadu, zajmujący się tą samą sprawą, zostali przez ABW potraktowani w odmienny sposób.

Wątpliwości Rzecznika budzi takie nadmierne spłaszczenie wysokości uposażeń w ABW. Może to doprowadzić do sytuacji, w której funkcjonariusze nie będą skłonni do obejmowania stanowisk decyzyjnych (funkcyjnych), wiążących się z większą odpowiedzialnością za podejmowane decyzje.

RPO Adam Bodnar poprosił o stanowisko w tej sprawie koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Czytaj również: ABW nie musi udostępniać informacji o zablokowanych treściach w internecie

Download (PDF, 66KB)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane