Posłowie murem za policjantami. Skierowali do MSWiA interpelację ws. ekwiwalentu za urlop

Posłowie Marek Wójcik i Paweł Bańkowski do MSWiA skierowali interpelację w sprawie respektowania wyroku TK dotyczącego ekwiwalentu za urlop. Fot. Policja

Trybunał Konstytucyjny w październiku ubiegłego roku publicznie ogłosił wyrok dotyczący wniosku Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w przedmiocie sposobu ustalania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego. W następstwie orzeczenia ustawodawca powinien bez zbędnej zwłoki naprawić swój błąd krzywdzący od lat tysiące byłych i obecnych policjantek i policjantów. Jednak do tej pory Rząd nie przyjął i nie skierował do Sejmu projektu zmiany ustawy o Policji, który wychodziłby naprzeciw oczekiwaniom środowiska policyjnego. Sprawą zainteresowali się posłowie Marek Wójcik i Paweł Bańkowski.

Przypomnijmy, 30 października 2018 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w zakresie zasad obliczania ekwiwalentu za urlop policjanta i wydał wyrok wskazujący na niekonstytucyjność obowiązujących przepisów.

 Określony w art. 115a ustawy o policji sposób obliczania ekwiwalentu pieniężnego powoduje, że policjanci za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego otrzymują około 73 proc. dziennego uposażenia, czego, w ocenie Trybunału, nie można nazwać rekompensatą ekwiwalentną – podkreślił w uzasadnieniu wyroku sędzia TK. Orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Dotychczas ekwiwalent wynosił 1/30 części miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Funkcjonariusze innych służb mundurowych posiadają korzystniejsze warunki wyliczania przedmiotowego ekwiwalentu.

W przypadku funkcjonariuszy Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i żołnierzy zawodowych wynosi on 1/22 uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, natomiast u funkcjonariuszy Służby Więziennej 1/21.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego przychylili się do wniosku policyjnych związkowców, wskazujących na gorsze traktowanie policjantów.

Czytaj więcej: Wyrok TK ws. ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Przepis ustawy o Policji jest niekonstytucyjny

Wyrok korzystny dla policjantów

Wyrok wydany przez Trybunał Konstytucyjny spowodował, że tysiące byłych funkcjonariuszy Policji uzyskało prawo do wyrównania strat spowodowanych niekonstytucyjnymi przepisami. Ekwiwalent był wyliczany błędnie przez 17 lat.

– Wyrok Trybunału to ogromny sukces, bo jest korzystny nie tylko dla kilkudziesięciu tysięcy policjantów, którzy odeszli ze służby w ciągu ostatnich 17 lat, ale także dla byłych strażników granicznych, funkcjonariuszy BOR, CBA i SOP, którzy mają te same co policja zasady liczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – mówił szef NSZZ Policjantów, Rafał Jankowski.

Zgodnie ze wskazaniem reprezentanta NSZZ Policjantów Pani mecenas Marty Derlatki: “Policjanci, którzy wszczęli po odejściu ze służby postępowania o wypłatę dodatkowego ekwiwalentu i przegrali, będą mieli możliwość wznowienia postępowań administracyjnych i sądowoadministracyjnych w swoich sprawach i wtedy naturalnie wyrok TK musi być uwzględniany w rozstrzygnięciach. Natomiast wszyscy ci policjanci, którzy nie wszczynali postępowań, mogą teraz wystąpić do właściwego przełożonego o wypłatę ekwiwalentu w odpowiedniej części”.

Od kilku miesięcy brak stosownych regulacji

Niestety pomimo, iż od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku minęło już kilka miesięcy, to do dnia dzisiejszego rząd nie wprowadził jakichkolwiek rozwiązań mających na celu wykonanie orzeczenia z 30 października 2018 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrzny i Administracji nie skierował do prac Sejmu jakiejkolwiek ustawowej propozycji, mającej na celu rozwiązanie kwestii ekwiwalentów za policyjne urlopy.

W związku z brakiem wprowadzenia jakichkolwiek rozwiązań prawnych, kierownicy jednostek Policji wstrzymują funkcjonariuszom wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

– Taki stan powoduje u policjantów frustrację i zdenerwowanie oraz utratę zaufania do Państwa, które powinno kierować się zasadą sprawiedliwości społecznej wobec swoich funkcjonariuszy – podkreśla Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

Jankowski zniecierpliwiony postawą decydentów, w dniu 15 kwietnia br. skierował na ręce Marszałka Sejmu RP Petycję, która ma na celu zmusić Parlament RP do szybkiego wprowadzenia w życie rozwiązań respektujących wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP.

– Panie Premierze czas na Pana reakcję w interesie Państwa i Swoich Policjantek i Policjantów! – apelują policyjni związkowcy.

Download (PDF, 1.15MB)

Posłowie zaniepokojeni sytuacją

W związku z sytuacją i atmosferą jaka panuje obecnie wśród policjantów zniecierpliwionych opieszałością Rządu w sprawie niekonstytucyjnych przepisów dotyczących ekwiwalentu za niewykorzystany urlop posłowie Marek Wójcik i Paweł Bańkowski skierowali do Ministra Spraw Węwnętrznych i Administracji inteprelację zawierającą następujące pytania:

  1. Ilu funkcjonariuszy Policji przeszło na emeryturę w latach od 2001 do 2019? Proszę o podanie informacji z podziałem na każdy rok.
  2. Ilu funkcjonariuszy Policji po odejściu ze służby wszczęło postępowanie o wypłatę dodatkowego ekwiwalentu?
  3. Ilu byłych funkcjonariuszy Policji posiada prawo do uzyskania wyrównania w zakresie zaniżonego ekwiwalentu za urlop?
  4. Czy ministerstwo poinformowało byłych funkcjonariuszy Policji o prawie do wystąpienia o wypłatę wyrównania zaniżonego ekwiwalentu?
  5. Ile wyniosą koszty wypłat wyrównań zaniżonych ekwiwalentów za urlopy dla byłych funkcjonariuszy Policji?
  6. Na jakim etapie znajdują się prace nad nowelizacją ustawy o Policji w zakresie wdrożenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z roku 30 października 2018 r.?
  7. Ilu emerytowanych funkcjonariuszy złożyło wnioski o wypłatę ekwiwalentu za urlop, po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny przedmiotowego wyroku?

Póki co poselska interpelacja pozostaje bez odpowiedzi resortu.

Czytaj również: Funkcjonariusze MSWiA wypracowali dotychczas prawie 12 mln nadgodzin

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

W interpelacji brakuje jeszcze pytania, dlaczego na świadectwach pracy policjantów którzy odeszli po 30 października 2018r. widnieje wpis “Wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop” skoro ekwiwalent do dnia dzisiejszego nie został wypłacony.

Ostatnio dodane