Polscy policjanci pojadą na misję ONZ do Sudanu Południowego. Jest projekt uchwały

Policjant z bielskiego garnizonu - sierż. szt. Artur Walczuk - podczas misji pokojowej ONZ w Liberii. Fot. ilustracyjne Policja

Policjant z bielskiego garnizonu - sierż. szt. Artur Walczuk - podczas misji pokojowej ONZ w Liberii. Fot. ilustracyjne Policja

Polscy policjanci pojadą na misję ONZ do Sudanu Południowego. W skład kontyngentu będą wchodzić funkcjonariusze lub pracownicy Policji. Kontyngent rozpocznie działanie poza granicami państwa w III kwartale 2019 roku i pozostanie tam do czasu zakończenia działań Misji Narodów Zjednoczonych lub do podjęcia przez Radę Ministrów uchwały o rozwiązaniu kontyngentu.

Zgodnie z projektem uchwały przedstawionym przez MSWiA, celem Polskiego Kontyngentu Policyjnego Misji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu Południowego (UNMISS), będzie realizacja mandatu ONZ obejmującego między innymi ochronę ludności cywilnej przed przemocą fizyczną, monitorowanie przestrzegania praw człowieka, zapewnienie warunków pozwalających na dostarczanie i dystrybucję pomocy humanitarnej, wspieranie wdrażania porozumienia pokojowego.

Kontyngent będzie się składał maksymalnie z siedmiu osób. W jego skład będą wchodzić, w zależności od potrzeb misji, zarówno funkcjonariusze Policji, jak i pracownicy cywilni Policji.

Czytaj także: EULEX Kosowo. Na misje pojedzie więcej policjantów, zmiany kontyngentów będą dłuższe

Cele kontyngentu będą realizowane poprzez doradztwo, monitorowanie, asystę oraz szkolenie Sił Policyjnych Sudanu Południowego, zgodnie z Rezolucją nr 1996 (2011) Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 8 lipca 2011 r. w sprawie utworzenia Misji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu Południowego (UNMISS) oraz aktualnie obowiązującą Rezolucją nr 2406 (2018) z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie zmiany mandatu i przedłużenia okresu działania Misji Narodów Zjednoczonych.

Zgodnie z projektem uchwały, kontyngent, na czas prowadzenia działań, będzie oddelegowany do Misji Narodów Zjednoczonych w Sudanie Południowym, a bezpośrednie kierownictwo nad jego działaniami będzie sprawować Dowódca Międzynarodowych Sił Policji Misji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu Południowego, podległy Specjalnemu Przedstawicielowi Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Sudanie Południowym.

Natomiast dowódca kontyngentu powołany przez Komendanta Głównego Policji będzie na czas delegowania, przełożonym wszystkich funkcjonariuszy oraz pracowników Policji delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie.

Przemieszczanie się kontyngentu z Polski w rejon działania misji odbywać się będzie drogą lotniczą ze względu na odległość pomiędzy Polską a Sudanem Południowym. Termin podróży będzie ustalany każdorazowo w przypadku działań związanych z wysłaniem kontyngentu w rejon działania, jego rotacji oraz powrotu do kraju.

Kontyngent będzie pełnił służbę bez wyposażenia w broń krótką lub inne rodzaje uzbrojenia. Pozostałe wyposażenie logistyczne określone zostanie w wykazie stanowiącym załącznik do projektowanej uchwały.

Zgodnie z projektem, organem administracji rządowej odpowiedzialnym za współpracę z organami Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie kierowania działalnością kontyngentu poza granicami państwa będzie Komendant Główny Policji.

Roczny koszt powołania polskiego kontyngentu policyjnego w ramach Misji Narodów Zjednoczonych w Sudanie Południowym (UNMISS) wyniesie około 100.000 PLN.

Uchwała wejdzie w życie z dniem podjęcia.

Czytaj również: Nowelizacja ustawy o weteranach. Przepisy obejmą żołnierzy i funkcjonariuszy

Download (PDF, 510KB)

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
michumarusMax Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Max
Gość
Max

100000zl, roczny koszt kontygentu… Chyba jakieś jaja… W Kosovie za 9 miesięcy Policjant zarabia średnio ok 110000zl..

marus
Gość
marus

w Kosowie na czysto wychodzi 80/90tys mniej wiecej

michu
Gość
michu

mylisz pojęcia Max…koszt kontyngentu to coś zupełnie innego niż “zarobki” oddelegowanych tam policjantów…celowo napisałem “zarobki” w cudzysłowie bo tak naprawdę to co jest policjantom wypłacane to przecież nie wynagrodzenie a dieta, no i wypłacana jest przez misję a nie przez kraj wysyłający. Koszta kontyngentu to umundurowanie, wyposażenie, przebadanie, zaszczepienie, transport do miejsca pełnienia służby i z powrotem itd…

Ostatnio dodane