Poznań: “Miasto płaci, miasto wymaga”. Nie wyrabiasz “normy”? Nie licz na płatne patrole

Dodatkowo płatne patrole policji w Poznaniu funkcjonują od 17 lat i są dedykowane wyłącznie walce z pijaństwem. Fot. Policja

Dodatkowo płatne patrole policji w Poznaniu funkcjonują od 17 lat i są dedykowane wyłącznie walce z pijaństwem. Fot. Policja

Na stronie Patryka Tomaszewskiego, zajmującego się tropieniem patologii w policji, pojawiło się pismo podpisane przez naczelnika wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu nadkom. Tomasza Garsteckiego. Funkcjonariusz informuje w nim komendanta komisariatu na Nowym Mieście o notatce służbowej dotyczącej płatnego patrolu, który miał miejsce kilka dni wcześniej na Starym Mieście.

Patryk Tomaszewski od około dwóch lat zajmuje się społeczną kontrolą policji. Sygnały o nieprawidłowościach napływają do niego z całej Polski. Na większość z nich reaguje publikując zdjęcia i filmiki na swoim profilu na Facebooku lub kanale YouTube. Niektóre sprawy stara się też rozwiązywać, powiadamiając właściwe instytucje lub składając zawiadomienia do prokuratury.

Płatne patrole

W piśmie opublikowanym przez Patryka Tomaszewskiego czytamy: “Po przeanalizowaniu powyższej notatki stwierdzono niski poziom efektywności służby m.in. w zakresie wyników związanych z egzekwowaniem postanowień Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Z notatki wynika, że w trakcie ośmiogodzinnej służby […] wylegitymowano 1 osobę, na którą nałożono mandat karny w wysokości 100 zł. Ogółem wylegitymowano 7 osób, na które nałożono 4 mandaty karne kredytowane”.

Dalej szef poznańskiej prewencji pisze, że w ramach dodatkowo płatnych patroli do zadań policjantów należy konsekwentne egzekwowanie ustawy. Prosi też, by policjantów, którzy odbyli patrol nie wyznaczać do kolejnego przez miesiąc.

“Miasto płaci, miasto wymaga”

Jak tłumaczy rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak dodatkowo płatne patrole funkcjonują od 17 lat i są dedykowane wyłącznie walce z pijaństwem. – Płaci za nie miasto Poznań, i to ponad milion złotych rocznie. Pieniądze pochodzą z funduszu antyalkoholowego – mówi w rozmowie z “Głosem Wielkopolskim”. Dodaje też, że policję obowiązuje porozumienie podpisane z miastem i regulamin.

– Określa on nie tylko kwestie formalne, ale wymogi miasta wobec nas. W przypadku tego patrolu ocena była negatywna, ponieważ pięć pozostałych w tym samym czasie wykazała się zdecydowanie większą determinacją w ściganiu pijących alkohol – podkreśla rzecznik.

Policjanci za “alkoholowy” patrol otrzymują dodatkowo 350 zł brutto.

Czytaj również: Grupa rajdująca wraca na ulice Chrzanowa. W ubiegłej dekadzie byli postrachem przestępców

 

/Facebook/Patryk Tomaszewski, Głos Wielkopolski

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
oloLapufhfgh Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hfgh
Gość
hfgh

Mogli sami się podłożyć i udawać pijanych. Wtedy by się liczby zgadzały. Czy ci przełożeni jeszcze pracują w Policji? Czy stoją w kolejce w urzędzie pracy?

Lapuf
Gość
Lapuf

haaaah baaaa zapewne awansują w ramach świetnie wykonywanej pracy kontrolnego.

olo
Gość
olo

Dodatkowo płatne czy zwykłe. Bez różnicy. Słupki muszą zwyżkować

Ostatnio dodane