Święto Straży Granicznej. Obrońcy polskich granic mają dzisiaj swój dzień

Święto Straży Granicznej jest polskim świętem obchodzonym 16 maja na mocy ustawy o Straży Granicznej. Fot. SG

Święto Straży Granicznej jest polskim świętem obchodzonym 16 maja na mocy ustawy o Straży Granicznej. Fot. SG

Prawie 15 000 funkcjonariuszy, 3 500 pracowników, ponad 3 500 km ochranianej granicy oraz kilkadziesiąt tysięcy odprawionych osób na dobę – te statystyki robią ogromne wrażenie. Ta wyjątkowo istotna dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej umundurowana i uzbrojona formacja dzisiaj ma swój dzień – Święto Straży Granicznej.

Święto Straży Granicznej

Święto Straży Granicznej jest polskim świętem obchodzonym 16 maja na mocy ustawy o Straży Granicznej. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995, upamiętniając dzień rozpoczęcia służby nowo utworzonej formacji, tj. dzień 16 maja 1991 roku.

W przeszłości Straż Graniczna, wywodząca się z formacji granicznych powstałych po I wojnie światowej w 1919, obchodziła swoje święto w dniu Narodowego Święta Niepodległości, tj. 11 listopada. Do dzisiejszego dnia wręczane są w tym dniu odznaczenia dla zasłużonych w służbie.

Po II wojnie światowej, Straż Graniczna wchodząca w skład Wojsk Ochrony Pogranicza, świętowała dzień 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, czyli w dniu oficjalnie uznawanym jako Dzień Wojska Polskiego.

Obrońcy granic

Zgodnie z ustawą Straż Graniczna jest formacją jednolitą, uzbrojoną i umundurowaną, utworzoną do ochrony granicy państwowej na lądzie i na morzu oraz odpowiedzialną za organizowanie i prowadzenie kontroli ruchu granicznego, kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.

Do zadań Straży Granicznej należy również rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw dotyczących handlu ludźmi.

Struktura formacji

W strukturze formacji znajduje się Komenda Główna SG, 9 oddziałów (Morski OSG, Warmińsko-Mazurski OSG, Podlaski OSG, Nadbużański OSG, Bieszczadzki OSG, Karpacki OSG, Śląski OSG, Nadodrzański OSG i Nadwiślański OSG), Biuro Spraw Wewnętrznych SG  oraz 3 ośrodki szkolenia (Centrum Szkolenia w Kętrzynie, Centralny Ośrodek Szkolenia w Koszalinie i Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Lubaniu).

Czytaj również: Straż Graniczna kusi uposażeniem. 3250 zł netto po kursie, a od nowego roku 500 zł brutto podwyżki

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane