Przebierali się za funkcjonariuszy i napadali z bronią w ręku. Akt oskarżenia trafił do sądu

Oskarżeni mężczyźni przebierali się za funkcjonariuszy CBŚP i napadali z bronią w ręku. Fot. ilustracyjne Policja

Oskarżeni mężczyźni przebierali się za funkcjonariuszy CBŚP i napadali z bronią w ręku. Fot. ilustracyjne Policja

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Członkom tej grupy zarzuca się, że podszywając się pod funkcjonariuszy publicznych dokonali szereg napadów z bronią w ręku.

Grupa działała w latach 2014-2015 m.in. Gdańsku, Ostródzie, Elblągu i Koszalinie. Według ustaleń śledczych tworzący zorganizowaną grupę przestępczą Jakub K., Maciej B., Arkadiusz R., Bogdan B., Jacek F., Arkadiusz K. i Marcin Sz. pod pozorem kontroli drogowej dokonali szereg napadów z bronią w ręku, podając się za funkcjonariuszy publicznych (CBŚP, Policji, Straży Granicznej i Służby Celnej) i wykorzystując do tego specjalnie zakupione w tym celu samochody (Skoda Superb, Opel Vectra), światła błyskowe koloru niebieskiego, tablice z wyświetlaczem „Policja”, lizaki policyjne, mundury, kamizelki taktyczne i wiele innych rzeczy, przy czym podejrzani mieli dopuścić się tych przestępstw w różnych konfiguracjach personalnych.

Czytaj także:

Członkowie grupy przestępczej przed olsztyńskim sądem będą odpowiadać m.in. za uprowadzenie gdańskiego adwokata. – Oskarżonym zarzuca się, że podając się za funkcjonariuszy CBŚP, pod pozorem kontroli drogowej zatrzymali osobowe audi, po czym używając młota, wybili szybę w aucie i uprowadzili podróżującego nim adwokata. Następnie, grożąc mu obcięciem palca i pozbawieniem życia, próbowali go zmusić do wypłacenia 1 mln zł w zamian za uwolnienie – informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Akt oskarżenia w tej sprawie liczy w sumie aż 63 zarzuty i oprócz wyżej wymienionych obejmuje jeszcze siedem innych osób, które są podejrzane m.in. o pomocnictwo w popełnieniu niektórych przestępstw zarzucanych głównym oskarżonym.

Najwięcej zarzutów w tej sprawie, bo aż 14 ciąży na Jakubie K. Niezależnie od czynów popełnionych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, prokurator zarzucił mu również szereg innych bardzo poważnych przestępstw, a mianowicie udział w handlu znaczną ilością narkotyków (22 kg amfetaminy i 2,5 kg kokainy), próbę zabójstwa trzech osób, w tym dwóch funkcjonariuszy Policji, a także posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej w postaci dwóch pistoletów i jednego karabinka maszynowego wraz z dużą ilością amunicji.

Sprawa jest bardzo obszerna — liczy ponad 100 tomów akt z załącznikami.

Czytaj również: Napadali na konwoje z pieniędzmi i kantory. CBŚP rozwiązało sprawę sprzed niemal 20 lat [WIDEO]

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane