REUTERS: Twórca Blackwater forsuje plan rozmieszczenia prywatnej armii w Wenezueli

Erik Prince, założyciel kontrowersyjnej firmy ochroniarskiej Blackwater, forsuje plan rozmieszczenia prywatnej armii w Wenezueli. Fot. Veterans Today

Erik Prince, założyciel kontrowersyjnej firmy ochroniarskiej Blackwater, forsuje plan rozmieszczenia prywatnej armii w Wenezueli. Fot. Veterans Today

Erik Prince, założyciel kontrowersyjnej firmy ochroniarskiej Blackwater i zagorzały zwolennik prezydenta USA Donalda Trumpa, forsuje plan rozmieszczenia prywatnej armii w Wenezueli, by pomóc w obalaniu socjalistycznego prezydenta Nicolása Maduro.

Informację o tym, że twórca Blackwater planuje rozmieścić prywatną armię w Wenezueli ujawniła agencja Reutera, która podkreśla, że potwierdzała ją w czterech niezależnych źródłach.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Erik Prince szukał pieniędzy i politycznego poparcia ze strony wpływowych zwolenników Trumpa i bogatych wenezuelskich imigrantów. Na prywatnych spotkaniach w Stanach Zjednoczonych i Europie Prince nakreślił plan rozmieszczenia do 5 tys. żołnierzy do wynajęcia w imieniu wenezuelskiego lidera opozycji Juan Guaido.

Czytaj także:

Trump uzbroi pracowników szkół. Chce by ochroną zajmowali się byli żołnierze i policjanci

Wcześniej Juan Guaido wezwał zwolenników, by 1 maja wyszli na ulice i wzięli udział w “największym marszu w historii” kraju. Ma to wywrzeć presję na prezydencie Nicolasie Maduro.

Juan Guaido, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, wezwał siły zbrojne kraju, by przyłączyły się do przeciwników obecnej władzy.

Guaido został uznany przez Stany Zjednoczone i większość państw zachodnich za prawowitego przywódcę kraju. Bogata w ropę Wenezuela znajduje się w szóstym roku recesji. W kraju panuje hiperinflacja, brakuje podstawowych produktów, co skłonił ponad trzy miliony ludzi do emigracji.

Czytaj również: Ustawowa gwarancja bezkarności dla policji. Prezydent Brazylii zapowiada bezkompromisową walkę z bandytyzmem

 

/Reuters, RMF FM

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane