Śmiertelnie postrzelił kierowcę. Policjant ze Szczecina skazany

Sąd uznał, że Krzysztof O. przekroczył uprawnienia, ścigając kierowcę wbrew rozkazom. Fot. Policja

Sąd uznał, że Krzysztof O. przekroczył uprawnienia, ścigając kierowcę wbrew rozkazom. Fot. Policja

W szczecińskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok w sprawie policjanta, który śmiertelnie postrzelił młodego kierowcę, gdy ten próbował uniknąć kontroli. Kara jaką ma odbyć Krzysztof O. to rok i sześć miesięcy więzienia. Były stróż prawa został ukarany również zakazem wykonywania swojego zawodu i innych z dostępem do bronił palnej na okres dziewięciu lat. Dodatkowo ma zapłacić 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz matki zmarłego.

Do tragicznego zdarzenia doszło w Szczecinie w sierpniu 2016 roku. Jak ustaliła prokuratura, Krzysztof O. z własnej inicjatywy i wbrew rozkazom przełożonego podjął działania zmierzające do ustalenia tożsamości mężczyzny prowadzącego samochód seat ibiza, który dwa dni wcześniej nie zatrzymał się do kontroli drogowej. W pewnym momencie Krzysztof O. dostrzegł poszukiwany pojazd i zdecydował, że zatrzyma kierowcę – 22-letniego Cezarego S.

Według zeznań funkcjonariuszy, kierowca zignorował jednak polecenia i zaczął uciekać. Gdy jeden z policjantów ruszył w stronę samochodu, kierowca miał go potrącić. Wtedy O. miał oddać strzał ostrzegawczy. Brak reakcji ze strony kierowcy sprawił, że policjant oddał kolejny strzał – tym razem śmiertelny.

W czwartek (11 kwietnia) sąd uznał, że Krzysztof O. przekroczył uprawnienia, ścigając kierowcę wbrew rozkazom.

Czytaj także:

Śmiertelnie postrzelony był znany policji

Ofiara interwencji w Szczecinie to 22-latek znany wcześniej policji. Miał bowiem odebrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu i środków odurzających. W przeszłości miał również zatargi z prawem. W dniu, kiedy zginął 22-latek powinien przebywać w zakładzie karnym, do którego nie wrócił po przepustce spowodowanej problemami ze zdrowiem. Tragiczna w skutkach interwencja nie miała jednak z tym nic wspólnego, bo nie miał on wtedy statusu osoby poszukiwanej.

Czytaj również: Oczyszczeni z zarzutów wrócą do służby. Projekt ustawy przywraca honor funkcjonariuszy

 

/TVN24.pl

15
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
OloJanJonaszToMaszMłody Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ANDRZEJ
Gość
ANDRZEJ

Czy bandyta był chroniony przez innych policjantów ?

Lufio
Gość
Lufio

Kpina. Przestepca ma wiecej praw niz policjant ktoremu placimy zeby dzialal w naszym imieniu

Krzysztof
Gość
Krzysztof

I weź tu człowieku dobrze pracuj..
Jednak najlepiej nic nie wiedzieć i nic nie słyszeć…..

Arek
Gość
Arek

Ale co uważasz że strzelanie na oślep jest ok ? Zacznij chodzić na strzelnicę i ćwicz strzelanie zeby nie postrzelic przypadkowej osoby bo później musisz naginać prawo że chciał Cię zabić

Jonasz
Gość
Jonasz

No tak, patus, który ie zatrzymał się do policyjnej kontroli, chciał zabic policjanta autem, a jak się później okazało, był pop rostu przestępcą chcącym za wszelką cenę uniknąć powrotu do więzienia, na pewno może się nazywać “przypadkową osobą”.
Ty to strzelnicę widziałeś chyba tylko w cs’ie, skoro twierdzisz, że strzelając do pojazdu będącego w ruchu, z którtkiej broni, jesteś w stanie wymierzyć na tyle, żeby trafić w konkretną część samochodu…

Olo
Gość
Olo

Jakie na oślep? Przecież trafił.

Tomek
Gość
Tomek

upublicznić dane sędziego, który takimi wyrokami niszczy życie człowiekowi, który wykonuje swoją pracę, a instynkt i nawyki “kazały mu” działać

VIKING
Gość
VIKING

W Szwecji Danii i o ogolnie policja strzela szybko, poniewaz tam jest latwy dostep do broni, podobnie jak w USA

Arek
Gość
Arek

Tam jest łatwo dostać broń ale my Polacy jesteśmy rozbrojeni . W USA strzelaja jak widzą bron w reku domniemanego przestepcy nie strzelaja tak sobie, zresztą tamtejsza policja jest świetnie wyszkolona a nasi policjanci…sam sobie odpowiedz

ToMasz
Gość
ToMasz

Nie masz racji, wręcz daleko od niej odbierasz.. porównywane były różne państwa i PL wypadła w czołówce, jeżeli chodzi o Policję, bo potrafili wiele spraw załatwić bez giwery. W pisowskich tv Tobie nie wyświetlili, więc masz prawo nie wiedzieć, tylko szkoda, że masz prawo do bzdurnej wypowiedzi..

DAWID
Gość
DAWID

Jestem policjantem od 20-tu lat. I chya już czas zmienić pracę, bo to co się dzieje uniemoiwia pracować w sposób właściwy. Z jednej strony społeczeństwo oczekuje zdecydowanego działania od policji. A z drugiej strony wszyscy nas niszczą za to, że chcemy sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Ostrzegam was wszystkich, że już niedługo będziecie się bać wychodzić na ulicę. Policjanci będą bierni, ponieważ będą bali się podejmować działanie.

Zenek
Gość
Zenek

Polska kraj bezprawia. Prawo użycia broni jedno a rzeczywistość drugie. Są tylko dwa przypadki 1) Broń Boże użyć 2) Broń Boże zgubić. A to że gościu się nie zatrzymuje do kontroli rozjeżdża policjanta. Jest znany funkcjonariuszom ze swoich skłonności do jazdy pod wpływem alkoholu i jeszcze innych łakoci i handlu nimi. Stwarza na drodze ogromne zagrożenie no co tu jeszcze dodać….. No cóż przestroga dla pozostałych policjantów nie ma sensu marnować, życia i zdrowia narażać.

Młody
Gość
Młody

No i pajda..

Jan
Gość
Jan

Reforma Sądownictwa by się przydała, bandyci chronią bandytów i jak tu się czuć bezpiecznie ?

Olo
Gość
Olo

Trzeba było być BMW. Biernym, mierny, ale wiernym. Pisać mandaty jak każą, podnosić słupki, realizować założone progi satysfakcji. To by może nawet dostał 100 zł premii na święta. Oczywiście minus podatek. A tak, zniszczyła go policja i sąd, więzienie dopełni dzieła.

Ostatnio dodane