Policja dostanie nowe mundury wyjściowe na wzór Policji Państwowej z okresu II Rzeczpospolitej

Nowe mundury dla Polskiej Policji inspirowane są umundurowaniem Policji Państwowej z okresu II RP. Fot. KGP

Nowe mundury dla Polskiej Policji inspirowane są umundurowaniem Policji Państwowej z okresu II RP. Fot. KGP

Rok 2019 jest szczególny w historii formacji. Z okazji Jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zaplanowanych zostało wiele przedsięwzięć. Jednym z nich są nowe mundury dla Polskiej Policji inspirowane umundurowaniem Policji Państwowej z okresu II Rzeczpospolitej. Ich prezentacja odbyła się dzisiaj (22 marca br.) w Biurze Historii i Tradycji Policji KGP.

W Biurze Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji odbyła się prezentacja nowego wzoru umundurowania wyjściowego dla policjantów.

Jak podkreślił insp. Mariusz Ciarka Rzecznik Komendanta Głównego Policji, rok 2019 jest szczególny w historii formacji. Z okazji Jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zaplanowanych zostało wiele przedsięwzięć. Jednym z nich jest wprowadzenie nowego umundurowania wyjściowego Policji, którego wzór nawiązuje do tradycji i etosu służby funkcjonariuszy w okresie 20-lecia międzywojennego.

Podkom. Krzysztof Błesznowski Naczelnik Wydziału Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej BLP KGP opisał poszczególne elementy munduru, podkreślając ich znaczenie. – Jego granatowa kolorystyka nawiązuje do barwy z okresu międzywojennego, z jednoczesnym odróżnieniem umundurowania Policji od innych formacji. Nowy wygląd zyskało także nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę „palmety” właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową – wyjaśnił podkom. Krzysztof Błesznowski.

Wprowadzone rozwiązania stanowią hołd dla tradycji z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań. Jak podkreślały osoby prezentujące mundur, jest on nie tylko reprezentacyjny, ale także wygodny. Nowy wzór wprowadzany będzie sukcesywnie.

„Mundury Policji kojarzą się z MO”

Przypomnijmy, że niedawno – o czym wcześniej informowaliśmy – do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego wpłynął wniosek w sprawie zmiany umundurowania współczesnej Polskiej Policji na umundurowanie Policji Państwowej z okresu II Rzeczpospolitej.

Autor petycji twierdził, że „obecne mundury Polskiej Policji są nieeleganckie i kolorem nie różnią się od mundurów milicji obywatelskiej”. Wnioskodawca twierdził, że jest to powód, dla którego Policja „nigdy nie będzie się Polakom dobrze kojarzyć”.

„Wystarczy porównać ubiór włoskich Carabinieri, którzy po części pełnią obowiązki policji do ubioru naszych policjantów. Nie trzeba jednak wybiegać z porównaniami do Włoch. Wystarczy sięgnąć do polskiej historii. W czasach II Rzeczpospolitej, Polska Policja Państwowa posiadała piękne granatowe umundurowanie” – pisał autor petycji.

„Dlaczego by do niego nie powrócić?” – pytał.

Wnioskodawca zaznaczył, iż nie oczekuje, że będzie to powrót całkowity do umundurowania z okresu II Rzeczypospolitej. Zasugerował jednak wprowadzenie takich mundurów m.in. dla policji konnej czy korpusu oficerów. Uważa również, że w takim umundurowaniu powinni występować policjanci pełniący służbę patrolową w turystycznych punktach Polski. Jako przykłady wskazał Stare Miasto w Krakowie, Starówkę w Warszawie i Krupówki w Zakopanem.

Czytaj również: Blisko 1000 policjantów przystąpiło do egzaminu dla kandydatów do szkoły oficerskiej

 

/KGP

17
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Fotogadżety0loWiesiek 13ArekGregor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej
Gość
Maciej

Ludzie komu przeszkadzają stalowe elegancki gabardyny……100.000.policjantów razy średnio 1000 PLN za komplecik …..co ja pisze 2.000 …..daje około …sami sobie policzcie…..to są mundury wyjściowe i nie są niezbędne tym bardziej że są inne pałace problemy w tej formacji…..no chyba że przetarg na projekt i wykonanie wygra ktoś odpowiednio patriotyczny…..dla mnie przykrywanie na siłę gówna błyszczącym papierkiem…aaaa a sam list do MSW uważam za spreparowany pretekst….pozdrawiam funkcjonariusz który doskonale czuje się w stalowym uniformie

Kandy
Gość
Kandy

Noo, ładnie, ładnie. Te skrojone marynarki… patrz wyżej!

dekiel
Gość
dekiel

za chwile będą zmieniać umundorowanie w LOT bo sie ludziom będzie mylić policjant ze stewardesą

Funkcjonariusz z duzego miasta
Gość
Funkcjonariusz z duzego miasta

Papier do kibli w komisariatach lepiej niech kupia barany. Nie w tej formacj nic samochody rozwalone brak artykułów biurowych i sprzętu. A na Komisariatach to juz calkiem dramat no ale pasibrzuchy z KGP i KWP mają wiec sie stroja.

Kandy
Gość
Kandy

Noo, ładnie, ładnie. Te skrojone marynarki i spodnie, płaszcze i nowy orzełek Policji na czapce. Tylko kto – w sensie w Policji za to zapłaci, policjant czy formacja? Bo ja i inni kupując kilka lat temu “gabardynę”, tj.: czapkę garnizonową 100 zł, koszulę białą długi rękaw 50 zł, krawat 15-20 zł, marynarkę gabardynową 300-500 zł, spodnie gabardynowe 120-180 zł, półbuty wyjściowe 100-150 zł, sznur galowy 50-70 zł, identyfikator metalowy 20-30 zł, dodatki jak policjant nie ma i trzeba, bo warunki itp. i nie ma od kogo, np. rękawiczki oficerskie skórzane 50-70 zł, pas 50 zł i inne… A i ten… Czytaj więcej »

Jan
Gość
Jan

Bo i po co patrzeć na przód, ot całe „myślenie” pisu. Jeszcze trochę i dotrzemy do zaborów, ale co tam 500 dali, na kilka flaszek wystarczy. Powodzenia wyborcy PiS

Arek
Gość
Arek

Od PO nic byś nie dostał i tamci też mieli takie pomysły .Ci przynajmniej dali a tamci tylko zabierali i mam nadzieję że jak PO wygra to tak Ci do…li że z podziwu nie wyjdziesz

Żal
Gość
Żal

Podstawowego sprzętu i materiałów do pracy brakuje a te barany wyrzucają kolejne pieniądze na nikomu nie potrzebne fatałaszki.

Wiktor
Gość
Wiktor

Wyrzucenie pieniędzy w błoto

mario
Gość
mario

przypominają konduktorów PKP

Marek
Gość
Marek

A jeszcze nie tak dawno granatowa Policja bardzo źle się Polakom kojarzyła, przecież współpracowali z Niemcami za okupacji, teraz już wam to nie przeszkadza rządzący?

A B C
Gość
A B C

Policjanci dostaną a wojskowi sami sobie musieli kupić nowe wzory umundurowania

Olo
Gość
Olo

To będą panowie oficerowie się stroić. Szeregowy policjant by pewnie wolał drugi komplet munduru, w którym na co dzień szarpie się z patologią. Zresztą jak tak dalej pójdzie, to panowie oficerowie będą musieli wyjechać do służby w teren, bo fizyczni widzą co się dzieje i jak tylko mogą to uciekają. Na ale na razie można się stroić

Gregor
Gość
Gregor

Wzór PKP

Wiesiek 13
Gość
Wiesiek 13

To potrzebne jak świni siodło!!!:(Ale trzeba się stroić bo parady i wizerunek na zewnątrz jest najważniejszy.Ciekawe czy ktoś dopyta się szczegółowo na co poszły pieniądze z zaoszczędzonych etatów.Jak to hojnie się dzieli premiami i dodatkami “na górze”!!!!!

0lo
Gość
0lo

Będą się kojarzyć z granatową policją co kolaborowała z ss-manami brawo.

Fotogadżety
Gość

masakra

Ostatnio dodane