Szczeciński sąd zawiesił proces ws. obniżenia emerytury na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej

Szczeciński sąd zawiesił proces w sprawie obniżenia emerytury na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Fot. MS

Szczeciński sąd zawiesił proces w sprawie obniżenia emerytury na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Fot. MS

Szczeciński sąd zawiesił proces w sprawie obniżenia emerytury na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Podobny los czeka prawdopodobnie dziesiątki kolejnych osób – poinformował “Głos Szczeciński”.

Proces miał ruszyć w czwartek (28 lutego) w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Pozew złożył 58-letni Arkadiusz M. z Pyrzyc.

Jak ustalił “Głos Szczeciński”, M. prawie 20 lat pracował w straży granicznej, m.in. na przejściu granicznym w Kołbaskowie. Służbę rozpoczął w 1981 roku. Po upadku PRL został pozytywnie zweryfikowany i kontynuował pracę w straży granicznej do emerytury w 2000 roku. Do niedawna dostawał ok. 3 tys. złotych netto emerytury. Po wejściu w życie ustawy dezubekizacyjnej odbiera co miesiąc 1300 złotych.

– Nie zrobiłem nic złego. To była normalna praca w straży granicznej. Najpierw służyłem na granicy, potem przeniesiono mnie do portu, gdzie pracowałem jako starszy kontroler. Kontrolowaliśmy podróżnych, jeździliśmy na odprawy statków. Potem awansowałem na kierownika zmiany. To była typowa praca logistyczna, polegająca na przyjmowaniu zgłoszeń do odpraw statku, wysyłaniu ludzi na odprawy – relacjonował na łamach “Głosu Szczecińskiego”.

Czytaj też: Sąd przywrócił byłemu funkcjonariuszowi SB emeryturę. RPO wnosi o zmianę ustawy dezubekizacyjnej

Podczas pracy w straży granicznej awansował z podporucznika na kapitana. Już na emeryturze zatrudnił się na poczcie. Dzięki temu mógł wyrobić sobie tzw. pełną emeryturę mundurową (75 proc. wynagrodzenia). Ale gdy ponad rok temu w życie weszła ustawa dezubekizacyjna, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA (taki ZUS dla mundurowych) nie uznał mu lat pracy z okresu 1985-1990 r. (tzw. lata zeroskładkowe). Podstawą decyzji były akta osobowe IPN.

Arkadiusz M. chciał osobiście zobaczyć, co w nich jest. Poprosił o swoją teczkę personalną. Okazało się, że powodem zakwestionowanie jego emerytury był fakt, że w 1985 r. poszedł na studia do szkoły oficerskiej.

– Po szkole zaproponowano mi mieszkanie w Dziwnowie i pracę jako dowódca przejścia granicznego. Byłem tam przez rok, ale ponieważ z mieszkania nic nie wyszło, poprosiłem o przeniesienie bliżej Szczecina, bo mieszkam w Pyrzycach. Trafiłem na przejście do Kołbaskowa, gdzie przez następne lata pracowałem jako kontroler. Potem zostałem pozytywne zweryfikowany, bo nikomu nie szkodziłem i lojalnie pracowałem. Teraz karze się mnie za to obniżeniem emerytury. Nie zgadzam się z tym – mówił w rozmowie z “Głosem Szczecińskim”.

Czytaj też: Emerytowana policjantka straciła prawie 2 tys. złotych emerytury. Jest odpowiedź MSWiA

Sąd czeka na Trybunał

Przed rozprawą sąd zdecydował jednak, że na razie rozpatrywanie pozwu zawiesi. Poczeka na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Rok temu warszawski sąd rozpatrując podobną sprawę uznał, że są wątpliwości, czy odbieranie emerytur pozytywnie zweryfikowanym pracownikom służb mundurowych jest zgodne z konstytucją. I wysłał w tej sprawie zapytanie do TK.

Do szczecińskiego sądu codziennie wpływa po kilka pozwów o przywrócenie obniżonych emerytur byłym pracownikom służb mundurowych PRL, pozytywnie zweryfikowanych w III RP. Prawdopodobnie wszystkie zostaną zawieszone do decyzji TK.

Na koniec lutego w szczecińskim sądzie podobnych pozwów było już około trzydziestu.

Czytaj również: Ustawa dezubekizacyjna. Wiele wniosków nie jest rozstrzyganych zgodnie z żądaniami wnioskodawców

 

/GS24.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o