Stróże prawa obowiązkowo z nazwiskiem na mundurze

Nie wszyscy stróże prawa będą musieli dostosować się do obowiązku posiadania nazwiska na służbowym mundurze. Fot. Policja

Nie wszyscy stróże prawa będą musieli dostosować się do obowiązku posiadania nazwiska na służbowym mundurze. Fot. Policja

Na policyjnym mundurze będzie widnieć nazwisko funkcjonariusza. To obowiązek, który wynika z regulacji, jakie wprowadza MSWiA. Imienniki – według projektu rozporządzenia – mają być standardowym elementem umundurowania. Za zakup imiennych identyfikatorów odpowiedzialne będą jednostki policji.

Zgodnie z projektem rozporządzenia na mundurach Policji obowiązkowo mają być nazwiska funkcjonariuszy. Jest to krok w kierunku ujednolicenia norm dotyczących policyjnego umundurowania. Za zakup imienników odpowiedzialne będą jednostki policji.

Stróże prawa z nazwiskiem na mundurze

Każdy funkcjonariusz będzie wyposażony w identyfikator metalowy ze znakiem identyfikacji imiennej policjanta oraz dwa identyfikatory na taśmach z tkaniny, stanowiących znak identyfikacji imiennej.

Dodatkowo według nowych przepisów noszenie wyżej wymienionych identyfikatorów imiennych ma być dopuszczalne zamiast dotychczasowych policyjnych odznak – identyfikatorów indywidualnych.

Koszt przedsięwzięcia to około 3,5 miliona złotych.

Czytaj też: Interpelacja poselska ws. dodatku do emerytury za służbę z narażeniem życia i zdrowia

Wyjątek od reguły

Nie wszyscy stróże prawa będą musieli dostosować się do obowiązku posiadania nazwiska na służbowym mundurze. Odstępstwem od reguły będą funkcjonariusze pełniący służbę w tzw. pododdziałach zwartych. Do ich obowiązków należy m. in.: ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie zgromadzeń i imprez masowych, przywracanie porządku publicznego w sytuacji, gdy dochodzi do zbiorowego naruszenia prawa.

Rozporządzenie ma wejść w życie za niecały miesiąc.

Czytaj również: Policjanci uczą się „szefowania”. Ciąg dalszy warsztatów dla kadry kierowniczej

/MSWiA, RMF FM

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
olo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olo
Gość
olo

To się urwa warunki służby poprawiły