Bydgoszcz: Policja uczy ratowników medycznych jak radzić sobie z agresywnymi pacjentami

Trwają warsztaty dla ratowników medycznych z Bydgoszczy. Fot. Policja Kujawsko-Pomorska

Trwają warsztaty dla ratowników medycznych z Bydgoszczy. Fot. Policja Kujawsko-Pomorska

Od wielu już lat policjanci z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy na bazie porozumienia z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy prowadzą dla personelu medycznego szkolenia z samoobrony i przymusu bezpośredniego. Tym razem w warsztatach weźmie udział około 100 ratowników niosących pomoc na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

Na bazie porozumienia WSPR w Bydgoszczy i KWP w Bydgoszczy w dniach 25-28 lutego 2019 roku odbywają się szkolenia dla ratowników medycznych z Bydgoszczy. Każdy dzień szkoleniowy podzielony jest na 3 panele.

Pierwszy – wykładowy, gdzie psycholog i negocjator policyjny przekazują swoją wiedzę i doświadczenie w rozmowie z pacjentem agresywnym, czyli jak nie dopuścić do agresji fizycznej i zatrzymać ją na poziomie słownym.

Drugi panel to zapoznanie z bronią palną, gdzie instruktor strzelania pokazuje, jak zabezpieczyć broń palną odrzuconą lub znalezioną przy sprawcy agresji.

Czytaj też:

Chwile grozy w Bydgoszczy. Do interweniujących ratowników medycznych mierzono z broni

Ostatnia część szkolenia to ćwiczenia na macie, podczas których uczestnicy trenują elementy samoobrony i jak zastosować przymus bezpośredni. Instruktor samoobrony uczy, jak uwolnić się od sprawcy agresji, jak zastosować bezpiecznie przymus bezpośredni, a w skrajnych przypadkach jak walczyć, bo zawód ratownika medycznego, pielęgniarki czy lekarza w systemie PRM to zawód podwyższonego ryzyka.

Każdego dnia w zajęciach uczestniczy inna grupa. W sumie w warsztatach weźmie udział blisko 100 ratowników niosących pomoc na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

– Agresja to współczesny problem ochrony zdrowia, ale głównie ratownictwa medycznego. Każdy kto pracuje jako ratownik spotkał się nie raz z agresją słowną i fizyczną ze strony pacjenta, jego kolegów lub rodziny. Coraz częściej zdarza się, że atakujący posiadają przy sobie niebezpieczne narzędzia np. nóż czy broń palną. W Bydgoszczy, w ostatnich latach, odnotowano kilka incydentów z użyciem broni palnej ostrej i gazowej użytej właśnie wobec ratowników usiłujących udzielić pomocy – mówi sierż. szt. Patryk Głowacki z bydgoskiej policji.

Czytaj też:

Zaatakował ratowników medycznych i zniszczył drogi sprzęt. Został zatrzymany

W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy w latach 2017-2018 odnotowano blisko 40 przypadków naruszenia nietykalności cielesnej ratownika medycznego. Wiele z tych spraw zakończyła się już wyrokami skazującymi m.in. były to kary grzywny, ale i kary ograniczenia, czy pozbawienia wolności.

Czytaj również: Napadli na ratownika medycznego. Dwa miesiące spędzą w areszcie

 

/Policja Kujawsko-Pomorska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nemesis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nemesis
Gość
Nemesis

no to pomoce naukowe mają konkretne. Będzie to teraz na wyposażeniu karetek ? może zamiast pawulonu 🙂

Ostatnio dodane