Policjant nie został mianowany na równorzędny stopień w wojsku. MON odpowiada na interpelację

Były już podoficer Policji, po przeniesieniu do wojska, nie został mianowany na stopień równorzędny. Fot. MON

Były już podoficer Policji, po przeniesieniu do wojska, nie został mianowany na stopień równorzędny. Fot. MON

Do Sejmu wpłynęła interpelacja poselska w sprawie byłego już policjanta w stopniu młodszego aspiranta, który zdecydował się przenieść z Policji do wojska. Wynika z niej, że były już podoficer nie został mianowany na równorzędny stopień w wojsku, a służbę pełni w korpusie szeregowych. Poseł Paweł Szramka zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Obrony Narodowej, które odpowiedziało na interpelację.

W styczniu do Sejmu wpłynęła interpelacja posła Pawła Szramki w sprawie byłego już policjanta w stopniu młodszego aspiranta, który zdecydował się przenieść z Policji do wojska. Ze względu na brak etatów w korpusie podoficerskim zdecydował się na podpisanie kontraktu w korpusie szeregowych, bowiem w WKU zapewniali go, że jak tylko zwolni się etat równorzędny z jego stopniem (młodszy chorąży), zostanie on wyznaczony z zachowaniem stopnia z poprzedniej służby w Policji. Z czasem okazało się, że taki etat jest wolny, ale były podoficer Policji nie został na niego mianowany.

Zgodnie z prawem osoby posiadające stopień policyjny można powołać do służby kontraktowej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Ministra Obrony Narodowej, do służby stałej, na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia wojskowego równorzędnego ze stopniem posiadanym w odpowiedniej służbie. Mówi o tym art. 17a ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Z kolei wojskowe odpowiedniki stopni policyjnych określa załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2010 r. w sprawie określenia stopni policyjnych, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa odpowiadających poszczególnym stopniom wojskowym.

Poseł Paweł Szramka powołując się na powyższe przepisy zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z zapytaniem; kto w przedmiotowym przypadku decyduje o mianowaniu żołnierza na wyższy stopień oraz czy wskazane przez niego przepisy prawne mają zastosowanie w sytuacji jeśli żołnierz już jest w zawodowej służbie wojskowej. W razie jeżeli przytoczone przepisy nie miałyby zastosowania, poseł poprosił o wskazanie odpowiednich przepisów, na mocy których żołnierz mógłby zostać mianowany do stopnia, jaki miał w Policji.

Czytaj też:

Odprawa dla policjantów przechodzących do służby w wojsku? MSWiA odpowiada

Na zapytanie posła odpowiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

“Zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych na stopnie wojskowe w korpusach podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych mianuje organ właściwy do wyznaczenia żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe, spośród organów wymienionych enumeratywnie w art. 44 tej ustawy. Bez precyzyjnego wskazania aktualnego miejsca pełnienia służby żołnierza zawodowego niemożliwym jest jednoznaczne wskazanie właściwego organu” – zauważa wiceminister Skurkiewicz.

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że art. 17a wymienionej wyżej ustawy ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji powołania do zawodowej służby wojskowej z innej formacji mundurowej, w momencie “przejścia”. Natomiast jeżeli dana osoba już jest żołnierzem zawodowym, to przedmiotowa regulacja nie ma do niej zastosowania. Przepisy ustawy nie przewidują możliwości mianowania żołnierza zawodowego z pominięciem kilku stopni wojskowych w celu uzyskania stopnia wojskowego tożsamego ze stopniem posiadanym uprzednio w innej formacji mundurowej.

Zastosowanie znajduje natomiast art. 42 ust. 1 tej ustawy wskazujący warunki zmiany zaszeregowania szeregowego zawodowego do kolejnego wyższego stopnia wojskowego.

Art. 42. 1. Zmiana zaszeregowania szeregowego zawodowego do kolejnego wyższego stopnia wojskowego może nastąpić co najmniej po pięciu latach służby na stanowisku służbowym w posiadanym stopniu wojskowym oraz uzyskaniu ogólnej oceny co najmniej bardzo dobrej w ostatniej opinii służbowej. Jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych, okres służby na stanowisku służbowym w posiadanym stopniu wojskowym może być krótszy, nie mniej jednak niż trzy lata.

Czytaj również: Oczyszczeni z zarzutów funkcjonariusze wrócą do służby i otrzymają zaległe pensje

12
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
TomekPaweł GAdrianArturŁukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
utownik
Gość
utownik

Przepisy są jasne. Niejasne jest postępowanie WKU, która znając obowiązujące przepisy, wprowadziła p. Byłego policjanta w błąd.

Paweł
Gość
Paweł

A co myślał sobie policjant że wstąpi szeregi odrazy podoficerów niech zobaczy jak fajnie jest na kontrakcie być szeregowym .Bo każdy myśli że nic szeregowych nie robi tylko podoficerowie pracują .

Hawryl
Gość
Hawryl

W Policji juz byl szeregowym, swoje po ulicy wylatal zapewne… Ciekawe jakby w druga strone bylo … Jakby chorazy mial zapierniczac jako posterunkowy…

Paweł G
Gość
Paweł G

jako chorąży z wojska zapieprzałem jako posterunkowy 2 lata w tym podstawowa szkoła policji w słupsku/9 mies./ potem dostałem skierowanie do szkoły aspiranckiej /Legionowo/po jej skończeniu dostałem stopień st sierżanta a po 3 latach służby/w sumie/aspiranta.MOZNA

Ggg
Gość
Ggg

Szeregowym moze zostac kazdy swiezy kot, a na stopien trzeba sluzyz i zasluzyc kolego to po co ten komentarz z dupy kolego 🙂

Robson
Gość
Robson

Wiadomo po co przechodził?z policji do wojska liczył rok posiedzę na stanowisku chorążego i odprawę mieszkaniową zwinę i nie pierwszy taki przypadek ,cwaniaków nie brakuje hahaha xd nie poszło.

Bazyli
Gość
Bazyli

Już się drugi mały polaczek ucieszył Jak ja was gnoje nie cierpię

Tar
Gość
Tar

Cwaniaczek sie odezwal????
To udajesz ze nie widzisz wole jak wam sie 12 letnie kontrakty konczyly. Jak zapierdalalisc…. ze lzami w oczach z raportem do policji🤔🤔🤔🤔🤔🤔😂🤔😂😂🤔😂🤔😂😂 “zapomnial wól jak cieleciem……..”
Ten pokicjant swoje odsluzyl i powinien miec stopien chorazego w wojsku z policji. Gdy zolnierz idzie do picji to ma zamienuany stooien rownirzedny taki jaki mial w wojsku= moze nie dostaje grupy rownorzednej do stopnia- aaale Geniuszu dostaje stopien jezeli w wojsku mial ml chorazego To w pomicji dostaje ml aspiranta Aaaa nieszeregowego. Betony tego nie zrozumieja niestety.

Łukasz
Gość
Łukasz

Stopnie wojskowe nie są równorzędne do stopni w policji. Wgl co ma policjant wspólnego z żołnierzem nie wie co ma robić musi sie uczyć i myśli ze sobie przyjdzie i będzie dowodzić ludźmi co są po kilkudziesięciu poligonach i nie jednej misji a on sobie pochodził po ulicach i przy biurku posiedział. Powinien jeszcze do psychiatry udać bo do wojska chyba tez sie nie nadaje

Artur
Gość
Artur

Drodzy internauci stopień podoficera w wojsku jest dyżo trudniej uzyskać niż w Policji w której dostaje się awanse od posterunkowego w wzywż za staż służby regularnie co 3 lata . Ja mam 15 lat służby , 2 misje za sobą i oczywiscie przyszedlem do armii zaraz po maturze w 2002 roku . Stydiowalem zaocznie kombinując jak tu na sesję pojechać gdy mam ćwiczenia itp i td. Takich zołnierzy jest jeszcze wielu w wojski , którzy z różnych przyczyn nie mogli zostać podoficerami nie z własnej winy i dlatego wkurza nas jak ktoś przychodzi z nsw i wskakuje na chorążego .

Adrian
Gość
Adrian

Tylko kolego stopień aspirant w Policji to nie jest podoficer tylko korpus aspirantów/chorążych, tylko w Wojsku chorąży to podoficer, w każdej innej służbie w Polsce jest korpus chorążych /aspirantów tak więc ten policjant i tak się degraduje już do podoficera.

Tomek
Gość
Tomek

Ale co moglo mu nie pasowac? Na aspiranta troche musial posłużyć i zasłużyć? Znam ludzi co uciekaja z monu do policji…

Ostatnio dodane