Aktualna sytuacja w więziennictwie. Jaki: “SW nie ma większych problemów kadrowych”

Według Ministerstwa Sprawiedliwości nie ma problemów kadrowych w więziennictwie. Fot. SW

Według Ministerstwa Sprawiedliwości nie ma problemów kadrowych w więziennictwie. Fot. SW

Od momentu powołania Służby Ochrony Państwa, do formacji przeniesiono 108 funkcjonariuszy Policji, 8 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 34 funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz 2 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej – o czym informowaliśmy już kilka tygodni temu. Zaniepokojony tymi doniesieniami oraz sytuacją kadrową w więziennictwie poseł Marek Wójcik skierował do Ministerstwa Sprawiedliwości zapytanie w sprawie przenoszenia funkcjonariuszy SW do SOP. Poseł pytał kierownictwo resortu m.in. ilu cywili i funkcjonariuszy zatrudnia SW, ilu zostało zwolnionych, zwolniło się lub odeszło na emeryturę o raz ilu zostało przeniesionych do SOP. Odpowiedzi Wójcikowi udzielił wiceminister Patryk Jaki.

“Z publikacji prasowych wynika, iż od momentu powołania Służby Ochrony Państwa, do przedmiotowej formacji przeniesiono 152 funkcjonariuszy innych służb mundurowych, spośród których 34 stanowili funkcjonariusze Służby Więziennej. Należy podkreślić, iż powyższe informacje opierają się na wypowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego oraz nie zawierają danych dotyczących mundurowych, którzy porzucili swoje służby w celu pracy w następczyni Biura Ochrony Rządu” – pisał poseł Marek Wójcik.

Czytaj więcej:

Ponad 100 policjantów przeniosło się do SOP. Formacja kusi również strażników SW

Wśród funkcjonariuszy 7.979 osób zajmowało stanowiska oficerskie, 3. 866 – stanowiska chorążackie, a 15. 441 – stanowiska podoficerskie – poinformował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.

W roku 2018 zwolnionych zostało łącznie 2.339 osób, w tym 1.689 funkcjonariuszy Służby Więziennej. Na własną prośbę zwolniło się 971 funkcjonariuszy, 16 zostało wydalonych ze służby, 630 opuściło służbę na skutek orzeczenia Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej. Ponadto 3 funkcjonariuszy odeszło po upływie 30 lat wysługi pracy, a 69 funkcjonariuszy z innych powodów.

W 2018 r. zwolniono 650 pracowników cywilnych, w tym 318 zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.

Czytaj też:

Gowin “zderegulował”, Jaki “ureguluje”? Firmy ochroniarskie czeka profesjonalizacja

Patryk Jaki potwierdził wcześniejsze doniesienia o przeniesieniu funkcjonariuszy SW do SOP, jednak póki co, liczba ta pozostaje bez zmian. Według informacji przekazanych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, do dnia 31 grudnia 2018 r., do Służby Ochrony Państwa, zostało przeniesionych 34 funkcjonariuszy Służby Więziennej – podał wiceminister sprawiedliwości.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości zapewnił, że Służba Więzienna nie ma większych problemów kadrowych.

W roku 2018 przyjęto łącznie 2.207 osób, z czego 1.454 funkcjonariuszy oraz 753 pracowników cywilnych (460 na pełen etat).

Czytaj również: Patryk Jaki: „W pełni rozumiem potrzeby więziennictwa”

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
zniesmaczonymariuszSt. SierzFabianRgb Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pan
Gość

Prawie w każdej jednostce występują problemy z wakatami, do tego dochodzą zwolnienia lekarskie przemeczonych funkcjonariuszy, i fikcyjne przenoszenia z innych działów do ochrony bo ochrona to chlew gdzie można wywalić każde gówno zawadzajace w innym dziale (np. Pani z innego działu idzie na dwa tata na wychowawczy to ja przeniosą do ochrony i tak przez dwa lata w ochronie za taką robią. Inny przykład lecz podobny pani zachodzi w ciążę i idzie na l4 to ja również do ochrony i za takie panie ktoś musi dwa razy więcej pracować za tą samą kasę) i tak w mym byłym dziale (… Czytaj więcej »

Sierżant
Gość
Sierżant

Skoro jest wszystko ok z zasobami ludzkimi to powiedzcie mi dlaczego w SOP w kadrach otwarcie mówią że generalny blachuje wszystkie raporty o przeniesienie bo boi się że nie będzie mógł zapewnić ciągłości służby. Skoro Pan Jaki używa cyfr oznaczających nowo przyjętych fuszy to niech poda jeszcze ilu z nich zostało do tej pory. Przykład z mojej jednostki od początku roku 2018 do służby nowo przyjętych było 6os została tylko jedna. Braki kadrowe są potężne. Teraz moje pytanie brzmi gdzie są pieniądze za dwadzieścia wolnych etatów ochronnych. Zapieprzamy z tak ogromnym brakiem ludzi a pieniądze te same tylko nadgodzin przybywa.… Czytaj więcej »

St. Sierz
Gość
St. Sierz

Mozna sie odwolac od decyzji nieprzeniesienia do sop z sw.?

Kazio
Gość
Kazio

Radze popytać po jednostkach jakie braki kadrowe są w jednostkach SW i jaką liczbę nadgodzin maja funkcjonariusze. A co do przenoszenia funkcjonariuszy SW do SOP to słyszałem że jest taka możliwość zablokowana.

Rgb
Gość
Rgb

Kilka miesięcy temu byłem na rozmowie kwalifikacyjnej do SW. Kandydatów było bardzo wielu.

Fabian
Gość
Fabian

No tak wystawia się funkcjonariuszy po cywilu jako statystów. Trzeba jakoś ukryć ze jest ….wo.

mariusz
Gość
mariusz

01.01.2020… będzie płacz i zgrzytanie zębami. W mojej jednostce w tym roku miało odchodzić ok 9 ludzi z samego działu ochrony, ale wszyscy połasili się na przyszłoroczne podwyżki. Za rok wróci ten temat plus osoby, które chciały w 2020 odchodzić.. do tego zapewne kilku frustratów dołączy, bo atmosfera napięta jak baranie jaja…
Już się nie mogę doczekać aż będzie Jaki odszczekiwał te słowa 😀

zniesmaczony
Gość
zniesmaczony

Co on pie…li dobra sytuacja kadrowa ,ludzie spierda…ą ze służby bo nie mogą wytrzymać napięcia w tym syfie co rusz nowa afera z byle gówna wymagania rosną , obowiązków coraz to więcej kasy coraz mniej tak jak ludzi do pracy.Wszystko drożeje f-sze muszą imać się dodatkowych prac a żeby utrzymać rodziny a Taki powie ci że jest zaj……e. A zatrudnienie skazanych jedna wielka fikcja nie 57% a może 7% reszta to zatrudnieni w oddziale do sprzątania na 200 to 100 sprząta (niby sprząta)a każdemu trzeba zrobić badania i przebrać do pracy nie wspomnę o szkoleniu bhp i w ten sposób… Czytaj więcej »

Ostatnio dodane