MSWiA: Służby podległe resortowi przygotowują się do zabezpieczenia konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu

W MSWiA odbyło się posiedzenie zespołu do spraw koordynacji działań służb podległych resortowi. Fot. MSWiA

W MSWiA odbyło się posiedzenie zespołu do spraw koordynacji działań służb podległych resortowi. Fot. MSWiA

W związku z przygotowaniami do zabezpieczenia spotkania ministerialnego w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w MSWiA odbyło się posiedzenie zespołu do spraw koordynacji działań służb podległych resortowi. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Jarosław Zieliński.

W Warszawie, w dniach 13 i 14 lutego br.,  odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Polska jest gospodarzem spotkania i wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki jego współorganizatorem.

W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego planowane jest wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni na terenie miasta stołecznego Warszawy, który będzie obowiązywał od 11 do 15 lutego br.

Czytaj więcej:

Warszawa: Czasowy zakaz noszenia broni na terenie miasta

Na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen czasowo przywrócona zostanie kontrola graniczna. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej. Kontrola osób wjeżdżających będzie obowiązywała od 10 do 16 lutego br. Możliwość przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych była wielokrotnie wykorzystywana w krajach strefy Schengen. Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. czy w trakcie grudniowej konferencji COP 24 w Katowicach.

Czytaj więcej:

Od 10 lutego tymczasowo powróci kontrola na granicy wewnętrznej Schengen

Ponadto 29 stycznia br. Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie w sprawie wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego ALFA. Zgodnie z nim na obszarze miasta stołecznego Warszawy od 11 lutego od godziny 00:00 do 15 lutego br. do godziny 23:59 będzie obowiązywał pierwszy stopień alarmowy. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.

Czytaj więcej:

MSWiA: Stopień alarmowy ALFA na obszarze Warszawy

Podczas spotkania w MSWiA komendanci Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa przedstawili stan przygotowań do zabezpieczenia konferencji. Pozytywnie oceniono dotychczasowe zaangażowanie wszystkich służb oraz poziom współpracy i wymiany informacji pomiędzy nimi. Podkreślono również wagę współdziałania ze stroną amerykańską w zakresie przygotowań.

– Ranga spotkania determinuje podjęcie przez służby dodatkowych działań, jak również przyjęcie rozwiązań szczególnych, które na czas konferencji, a także bezpośrednio przed i po jej zakończeniu, wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny w Polsce – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

Czytaj również: Program modernizacji służb mundurowych na półmetku. Policja podsumowała co zrobiono do tej pory

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane