ŻW: Pijany pracownik SUFO spowodował wypadek na terenie jednostki wojskowej

Trzech pracowników SUFO w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku było w stanie nietrzeźwości. Fot. ŻW

Trzech pracowników SUFO w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku było w stanie nietrzeźwości. Fot. ŻW

W nocy z niedzieli na poniedziałek w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku doszło do wypadku z udziałem pojazdu prywatnego jednego z pracowników Specjalistycznej Uzbrojonej Formacji Ochronnej odpowiedzialnej za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie jednostki. Sprawę wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa.

Z 3 na 4 lutego patrol interwencyjny Żandarmerii Wojskowej przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W trakcie czynności służbowych okazało się, że trzech pracowników SUFO odpowiedzialnych za ochronę jednostki wojskowej było w stanie nietrzeźwości. Jednemu z nich – sprawcy zgłoszonego zdarzenia – zatrzymano prawo jazdy.

Miażdżący raport NIK odnośnie SUFO

Przypomnijmy, w I połowie 2016 roku Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Już wówczas zwrócono uwagę na to, że ochrona obiektów wojskowych w postaci SUFO może generować określone zagrożenia, w tym znaczący wzrost cen usługi SUFO oraz przewidywany dalszy wzrostu kosztów spowodowany wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej oraz rosnącymi kosztami pracodawców.

Czytaj też:

Trwają prace nad ustawą o ochronie osób i mienia. Infrastruktura krytyczna ma być lepiej chroniona

Zgodnie z ustaleniami NIK, najwyższy poziom realizacji zadań ochronnych charakteryzował warty i służby dyżurne pełnione przez żołnierzy, jakość realizowanych zadań ochronnych wykonywanych przez Oddziały Wart Cywilnych (wewnętrzne służby ochrony MON) oceniono na poziomie dobrym (choć znacząco wyższym niż w przypadku SUFO), natomiast jakość tych zadań realizowanych przez SUFO jedynie na poziomie dostatecznym. Także w ocenie dowódców jednostek wojskowych jakość zadań ochronnych realizowanych przez OWC była znacząco wyższa, niż przez SUFO.

Czytaj też:

Resorty o wtargnięciu Greenpeace na teren elektrowni. Będą kontrole ochrony w innych obiektach

Jako propozycje docelowych rozwiązań w systemie ochrony obiektów wojskowych w raporcie NIK zaproponowano przede wszystkim ograniczenie do niezbędnego minimum udziału SUFO w ochronie obiektów wojskowych np. poprzez kontraktowanie usług ochronnych SUFO tylko do ochrony obiektów administracyjnych lub o niskim znaczeniu bojowym (place ćwiczeń, parki sprzętu, strzelnice wojskowe, itp.), poprzez wystawianie nieetatowych wart z pododdziałów jednostek wojskowych o wysokim stopniu ukompletowania oraz zwiększenie udziału OWC w ochronie fizycznej obiektów oraz wzmacnianie ochrony zewnętrznej lotnisk, składów i innych obiektów wojskowych przez Żandarmerię Wojskową, rezygnując tym samym z patroli interwencyjnych SUFO.

Ostatecznie Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że ochrona obiektów wojskowych pełniona przez SUFO jest mało skuteczna i niosąca ze sobą wiele zagrożeń.

Czytaj również: Ukrainiec z nożem na terenie imprezy masowej groził kibicom pozbawieniem życia

12
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
AndrzejSUFOsófoEx sufoRoman Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mat
Gość
Mat

Tak, tylko jak podliczyć wszystkie koszta to ochrona JW przez zawodowych zołnierzy jest droższa od sufo

Andrzej
Gość
Andrzej

Prawie 600 milionów rocznie SUFO a wojsko ??? nawet 1,5 Miliarda złotych!!!! czy chcę płacić podatki za ochronę wojskową?? nie!!!!! bo będą robić to samo co sufo ale za jaką cenę????? a tak to chociaż ludzie mają pracę!!!!!!

Marko
Gość
Marko

Kasa kasa kasa i jeszcze raz wyższa kasa a ochrona zaraz się polepszy.

Roman
Gość
Roman

Za dobrych pracowników trzeba odpowiednio zapłacić a jak wyglądają przetargi na ochronę j.w. najniższa oferta cenowo wygrywa nieważne jakie będzie wykonanie usługi czyli wnioski nasuwają się same

Ex sufo
Gość
Ex sufo

Śmiech na sali,Żołnierze zawodowi,bo tak to się nazywa spali na służbie, mieli prad w ”dziuplach”gdzie trolowali etc.Nie pieprzvie propagandy,bo afera a sami wojskowi święci.

sófo
Gość
sófo

a po polsku?

Andrzej
Gość
Andrzej

Dobrze prawi !!!!! polać mu!!!!

SUFO
Gość
SUFO

Kto pisał te bzdury. Jednostka Wojskowa of, dyż + 2-ch pomocników śpią wszyscy jak koty przez całą noc. D-ca warty z SUFO jeden przez 24 godziny liczba monitorów 5 tyle samo co u of. dyż. Wartownicy 2 godziny na posterunku niecała godzina na wartowni. w czasie tej jednej godziny pełnią jeszcze funkcje patrolu do wszystkiego ( wyjazdy do fałszywych alarmów, objazd ogrodzenia i tras patrolowania ) i tak przez 24 godziny, Kiedy mają odpoczynek i ile d-ca warty może patrzeć w monitory. A PRACUJEMY NA UMOWĘ O PRACĘ. Gdzie ten NIK był i co kontrolował że tego nie wychwycił.

Andrzej
Gość
Andrzej

NIK- najwyższa izba kretynów. Wojskowe brudy zamiata się pod dywan 😉

SUFO
Gość
SUFO

Of. dyż wprowadza wyższy stan gotowości bojowej 4.30 godz. Wiecie co robi najpierw sprawdza czy wartownicy z SUFO nałożyli kamizelki i hełmy na głowy. Ale wartownicy nie mają hełmów i kamizelek oraz masek przypisanych dla siebie, są one po jednej sztuce na posterunkach więc nakłada je ten który jest akurat na danym posterunku ( gdzie tu higiena ) i czy tak powinno być. Wartownicy stoją w tym oporządzeniu a żołnierze przyjeżdżają sobie normalnie do pracy na 7.00. Później okazuje się że dzisiaj ćwiczy 1 jednostka więc dwie pozostałe chodzą bez niczego bo oni nie ćwiczą. Jak będzie ćwiczyła 2 lub… Czytaj więcej »

SUFO
Gość
SUFO

A myślicie że w SUFO to są same ciołki i nieuki, nie są to byli oficerowie policji i wojska oraz podoficerowie z tych służ. Myślicie że nie widzą tego bałaganu i nie wykonywania swoich obowiązków przez wojskowych odpowiedzialnych za ochronę to niech poczytają sobie umowy to będą wiedzieć za co odpowiadają i co należy do ich obowiązków a nie tylko do kontrolowania SUFO, bo żołnierzom wydaje się że oni są tylko do kontrolowania i co głupiego powiedzą to jest święte. Wiadomo że tym pijakom z Łasku trzeba zabrać wszystkie uprawnienia i niech idą liczyć worki cementu na budowie. Ale ochrona… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość
Andrzej

Wojskowi….. ahhh Ci wojskowi 🙁 nie doszkoleni nie zorientowani i wiecznie zajebani…. przecież oni nawet odpytuja pracowników z prawa użycia broni!!!!! wojskowego prawa użycia broni!!!!! i mówią “jak to nie obowiązuje”

Ostatnio dodane