Dodatkowy urlop za pracę w smogu? Policyjni związkowcy wystosowali wniosek do KGP

Kraków w smogu. Fot. ilustracyjne: Wikipedia.org/Jar.ciurus

Kraków w smogu. Fot. ilustracyjne: Wikipedia.org/Jar.ciurus

Zarząd Główny NSZZ Policjantów z inicjatywy przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. małopolskiego – Grzegorza Gubały, wystosował do Komendanta Głównego Policji wniosek o ustalenie specjalnego urlopu dodatkowego dla policjantów, którzy w służbie narażeni są na zagrażające zdrowiu działanie smogu.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów przyjął uchwałę dotyczącą wystąpienia do MSWiA w sprawie dodatkowego urlopu dla policjantów, których służba wystawia na działanie smogu.

Jak ustalił “Dziennik Zachodni”, około 40 policjantów prewencji KMP w Rybniku pod koniec stycznia złożyło raporty do Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku o udzielenie dodatkowych urlopów ze względu na służbę pełnioną w smogu. Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy opracowało rekomendację do NSZZ Policjantów, w której wspiera działania mundurowych.

– Po zapoznaniu się z przepisami opracowaliśmy rekomendację do NSZZ Policjantów w której wspieramy ich działania i sugerujemy, że należy im się także dodatkowy urlop ze względu na narażenie na substancję rakotwórczą – benzo(a)piren w większym wymiarze, to jest 13 dni w roku – powiedział Zdzisław Kuczma ze Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy.

Czytaj też:

Nowe zasady dokumentowania kontroli osobistej. MSWiA przygotowało rozporządzenie

Jak tłumaczy Zdzisław Kuczma, w tej sytuacji policjanci z Rybnika (i nie tylko) mieliby prawo do urlopu w większym wymiarze, to jest 13 dni w roku, a prawo to powinno zostać ustalone przez specjalną komisję powołaną przez Komendanta Miejskiego Policji( innych komendantów na których terenie występują nieakceptowane stężenia PM 10, PM2.5 oraz benzo(a)pirenu.

Poniżej pełna treść rekomendacji:

 

Czytaj również: Kutnowska policja podsumowała 2018 rok. Jeden z posłów mówił o „wyłudzaniu L4” przez policjantów

/NSZZ Policjantów, DziennikZachodni.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane