Warszawa: Czasowy zakaz noszenia broni na terenie miasta

Od 11 do 15 lutego 2019 roku na terenie Warszawy będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Fot. arch.

Od 11 do 15 lutego 2019 roku na terenie Warszawy będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Fot. arch.

W lutym Polska będzie gospodarzem i współorganizatorem konferencji ministerialnej w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. W związku z organizacją wydarzenia MSWiA wprowadzi czasowy zakaz noszenia broni na terenie Warszawy. W tym celu resort przygotował już projekt stosownego rozporządzenia.

Czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadniony koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa uczestników konferencji ministerialnej w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, zaplanowanej w dniach 13-14 lutego 2019 roku w Warszawie.

Polska będzie państwem gospodarzem i współorganizatorem tego spotkania, do udziału w którym zostały zaproszone państwa z innych części świata. Mając na uwadze międzynarodowy charakter wydarzenia oraz to, że w trakcie konferencji będą miały miejsce dyskusje na temat kwestii kluczowych dla stabilności Bliskiego Wschodu dotyczących m.in. terroryzmu i ekstremizmu, rozwoju i proliferacji pociskó rakietowych, bezpieczeństwa handlu morskiego oraz bezpieczeństwa energetycznego, a także zagrożeń wynikających z działalności różnych grup interesantów w regionie, zasadne jest przyjęcie rozwiązań, które na czas konferencji, a także bezpośrednio przed i po jej zakończeniu, wzmocnią bezpieczeństwo i porządek na wskazanym w rozporządzeniu terenie.

Wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni dla osób posiadających ją legalnie jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji i ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia potencjalnych zdarzeń, które stanowiłyby bezpośrednie zagrożenie dla uczestników konferencji, np. na skutek zagubienia broni przez jego posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie w dniu rozpoczęcia obowiązywania zakazu noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni, tj. w dniu 11 lutego 2019 r. Zakaz będzie obowiązywał do dnia 15 lutego 2019 r. Swoim zasięgiem obejmie teren miasta stołecznego Warszawy.

Zakaz nie dotyczy osób posiadających broń na podstawie świadectwa broni, wydanego:

  • przedsiębiorcom i jednostkom organizacyjnym, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony,
  • przedsiębiorcom, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji,
  • urzędom, instytucjom, zakładom, przedsiębiorcom innym podmiotów, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu.

Zakaz nie obejmuje również:

  • członków misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osób zrównanych z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych, posiadających broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności w celach: ochrony osobistej, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich, pamiątkowych,
  • innych cudzoziemców niewymienionych powyżej, posiadających broń i amunicję, jeżeli są one niezbędne do wykonywania czynności związanych z ochroną misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawicielstw organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych,
    a także do innych celów wynikających z porozumień międzynarodowych lub z zasady wzajemności.

Czytaj również: Zmiany w przepisach dotyczących rozkładu czasu służby policjantów

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aron Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aron
Gość
Aron

Debile. Napewno potencjalny zamachowiec się zastosuje. Ale dobrze przynajmniej w trakcie ucieczki nikt go nie odstrzeli…

Ostatnio dodane