Gowin “zderegulował”, Jaki “ureguluje”? Firmy ochroniarskie czeka profesjonalizacja

Jednym z obszarów, nad jakim w najbliższym czasie skupi się Ministerstwo Sprawiedliwości są firmy ochroniarskie. Fot. arch.

Jednym z obszarów, nad jakim w najbliższym czasie skupi się Ministerstwo Sprawiedliwości są firmy ochroniarskie. Fot. arch.

Branżę ochrony czekają rewolucyjne zmiany? Wszystko na to wskazuje. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą zasad i profesjonalizacją funkcjonowania i wymogów tego obszaru – poinformował wiceminister Patryk Jaki.

– Po śmierci P. Adamowicza nie zabierałem głosu. Chciałem uszanować żałobę. Jednak praca trwała. Powołałem zespół ludzi, który ma za zadanie analizę zdarzenia oraz przedstawienie konstruktywnych wniosków. Chciałem, aby taka tragedia przyniosła coś dobrego nie tylko w języku i zachowaniu, ale również w działalności państwa – czytamy na oficjalnym profilu Patryka Jakiego.

Firmy ochroniarskie na celowniku Jakiego

Jak poinformował wiceminister, jednym z obszarów, nad jakim w najbliższym czasie skupi się Ministerstwo Sprawiedliwości są firmy ochroniarskie.

– Każdy z nas widział jak bardzo źle zabezpieczona była ta impreza. Wielu z nas czytało również o zerowych wymaganiach do pracy w tak odpowiedzialnym obszarze, jak nasze bezpośrednie bezpieczeństwo. Dlatego w MS trwają prace nad zmianą zasad i profesjonalizacją funkcjonowania i wymogów tego obszaru – pisze Patryk Jaki.

Jaki nie krył zdumienia, że finał WOŚP w Gdańsku nie był zgłoszony jako impreza masowa. – Gołym okiem widać było ponad 300 osób (jeśli nie zdecydowanie więcej). Różnica polega na tym, że “impreza masowa” z mocy ustawy musiałaby zostać lepiej zabezpieczona – zauważył wiceminister sprawiedliwości. – Dlatego cieszę się z zapowiedzi MSWiA o pracy nad analizą dot. nowelizacji przepisów – dodał.

Liczne nieprawidłowości w agencji ochrony

Zaraz po tragicznym finale WOŚP w Gdańsku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skontrolowało agencję ochrony. Kontrolerzy z Departamentu Zezwoleń i Koncesji sprawdzali warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. Podczas kontroli stwierdzono jednak szereg nieprawidłowości.

Jak podało MSWiA, przedsiębiorca w rażący sposób naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej. Między innymi nie weryfikował karalności pracowników ochrony oraz nie sprawował nadzoru nad wykonywaniem zadań ochrony przez pracowników. Ponadto przedsiębiorca dopuścił do wykonywania zadań kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej osobę niewpisaną na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Według ustaleń MSWiA w agencji miały miejsce sytuacje zatrudniania w charakterze pracownika ochrony osób niepełnoletnich. Kontrolerzy stwierdzili też dopuszczanie do wykorzystywania przez pracowników ochrony prywatnych środków przymusu bezpośredniego.

Agencja ochrony Tajfun nie prowadziła dokumentacji wymaganej przepisami ustawy o ochronie osób i mienia m.in. w zakresie wykazu pracowników ochrony, rejestru zawartych umów oraz ksiąg realizacji umów. Nie wystawiano też i nie wydawano legitymacji zatrudnionym pracownikom ochrony.

Czytaj też:

Słowo krytyki o bezpieczeństwie imprez masowych

W świetle tych ustaleń i po zapoznaniu się z wynikami kontroli, szef MSWiA rozpoczął procedurę cofnięcia koncesji agencji ochrony Tajfun. – Podjąłem decyzję o wszczęciu procedury odebrania koncesji firmie ochroniarskiej, która zabezpieczała finał WOŚP w Gdańsku – poinformował szef MSWiA Joachim Brudziński.

W 2018 r. MSWiA przeprowadziło 111 kontroli agencji ochrony w całym kraju. W przypadku 27 agencji, po kontroli ministerstwa, wszczęto postępowania o cofnięciu koncesji.

MSWiA nadal będzie prowadziło – zgodnie z przyjętym harmonogramem – kontrole wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. W tym roku przewidziano blisko 120 takich kontroli.

MSWiA pracuje nad ustawą o ochronie osób i mienia

Warto przypomnieć, że MSWiA jeszcze przed gdańską tragedią podjęło prace legislacyjne nad zmianą przepisów w zakresie ochrony osób i mienia. Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o ochronie osób i mienia oraz niektórych innych ustaw ma na celu zwiększenie skuteczności działań w zakresie ochrony obiektów infrastruktury krytycznej oraz innych obszarów, obiektów, urządzeń i transportów ważnych dla interesów państwa.

Rozwiązania zaproponowane w projekcie mają zapewnić adekwatne w kontekście aktualnych zagrożeń, narzędzia gwarantujące bezpieczeństwo obiektom strategicznym. W szczególności służyć mają one przeciwdziałaniu zagrożeniom o charakterze terrorystycznym wobec obiektów ważnych dla funkcjonowania państwa, które – w kontekście wzrostu zagrożenia o charakterze terrorystycznym w Europie – stanowią potencjalny cel ataku.

Czytaj też:

Resorty o wtargnięciu Greenpeace na teren elektrowni. Będą kontrole ochrony w innych obiektach

MSWiA na razie nie zdradza więcej szczegółów odnośnie procedowanej ustawy. – Projekt zostanie upubliczniony dopiero po skierowaniu go do uzgodnień międzyresortowych – powiedział nam rzecznik MSWiA.

Z uwagi na tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Gdańsku i związane z tym zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, można zakładać, że branżę ochrony czeka prawdziwa rewolucja.

Czytaj również: Pobił ochroniarza na dworcu. Odpowie za atak na osobę podejmującą interwencję na rzecz bezpieczeństwa

28
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
AntekJurekmarianZbyszekAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Przecież już w 1998 roku weszła w życie ustawa o ochronie osób i mienia. Wtedy też obiekty, które były wpisane na listę Wojewodybyly objęte ochrona tzw. SUFO. Teraz po ataku na Pana Adamowicz, po tej tragedii co chcecie zmieniać?? Przecież to Wy, sami policjanci, zostawiliscie sobie furtkę by na emeryturze dorabiać w ochronie. A firmy, które są prowadzone przez byłych Milicjantow i Policjantow maja furtki by zatrudniać osoby niepełnosprawne, bo przecież trzeba dostać dofinansowanie z PEFRonu. Na imprezy masowe idą studenci, emeryci renciści. Bo przecież ustawa mówi jasno. Jeden pracownik kfaliwikowany na 50 osób bez jakiegokolwiek przeszkolenia. Więc czego teraz… Czytaj więcej »

Lolek
Gość
Lolek

Ja były gliniarz, dorabiam jako tzw. ochroniarz. Spełniam wszelkie warunki; fizyczne i psychiczne. Mam to na “papierze”. Większość policjantów na całym świecie, dorabia w “ochronie ( w niektórych krajach będąc w czynnej służbie ) . Faktem jest, że firmy ochroniarskie, bazują na inwalidach. Sam widuję ochroniarzy ślepych, głuchych, niedołężnych fizycznie, którzy właściwie są tylko “figurantami”. Tak…firmy ochroniarskie “doją” Pefron, czyli państwo. Uważam, że w dniu dzisiejszym, kasę z prefronu lepiej bezpośrednio dać inwalidzie, aby godnie prowadził swoje kalekie życie ,w domu lub we własnej działalności. Dodam też, że jeszcze lekarze kwalifikują…..osoby z grupami inwalidzkimi. Na koniec, Panie Robercie, nie ma… Czytaj więcej »

ikar
Gość
ikar

@Lolek ale mam pytanie bierzesz emeryture?? Nie widzisz w tym nic zlego? To popatrz na to z naszej perspektywy. Emerytura – ile?? 1500?? 2000?? 3000PLN??? to mozesz pracowac za 12PLN na h ale my nie bardzo bo jak masz 2k emerytury i zarobisz 2k to masz 4k a jak my pracujemy to mamy 2k – to troche problem bo za 2k ciezko wyzyc – skoro dorabiasz do emerytury to chyba nie dla przyjemnosci prawda? W czynnej sluzbie – ok, wtedy zrobisz kilkadziesiat godzin i ok, ale nie na zleceniu – bo robisz za mniejsza kase niz normalny pracownik i to… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość
Andrzej

To jest wolny kraj pozwala Konstytucja a kto ma albo narzeka za dużo kasy nawet byli prezydeci dorabiają na wykładach itp itd. tak to już jest

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Wolny kraj ?? Gdzie ty zyjesz – wolny to on jest dla tych co mają mnustwo kasy albo dobre znajomości u tych z gory.

janek
Gość
janek

Panie Lolek.
Większość byłych policjantów w ochronie to są z grupami inwalidzkimi.Teraz to nie ma znaczenia ale przedtem jak na inwalidów płacili z pefronu to sami policjanci z grupami byli a szczególnie z literką :P: bo jak odchodził na emeryturę i dostał taką to otrzymywał większą emeryturę.Bardzo duża grupa policjantów emerytowanych to tylko przyszła do ochrony żeby zarobić na piwo i fajki.Niejeden taki nawet notatki nie umiał napisać,i mówili ze oni tylko dorabiają,

Yomyon
Gość
Yomyon

panie Janek – pracowałem na emeryturze policyjnej w ochronie przez 10 lat. To ja uczyłem kolegów ochroniarzy redagowania raportów, obsługi programów biurowych, walczyłem o likwidację absurdów (“a bo tak zawsze było”). Więc nie rób pan z policjantów idiotów, bo nie ma policjanta z niższym wykształceniem niż średnie (obecnie dominuje wyższe), a doświadczenie w walce ze złem też procentuje. Uważam jedynie że płaca w ochronie powinna być bardziej zróżnicowana – bo tyle samo dostaje ochroniarz na portierni, który pierdzi w stołek i wydaje klucze oraz ochroniarz w markecie, któremu po 12 godzinach stania na nogach żyć się odechciewa.

Janek
Gość
Janek

Panie Kolego to może tylko Ci się raz coś takiego trafiło.
Ja jak zrobiłem licencje w 2000 roku to jeszcze ja u żyłem wszystkich policjantów co przyszli do ochrony ,bo tak jak powiedziałem większość z nich przyszła z literka P i tylko po to żeby dorobić.Malutki procent był takich co byli chętni do pracy a reszta tylko dorobić na fajki bo oni się już dawno dorobili a co do licencji to policjant ustawowo dostaje z urzędu.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Zgadzam sie z Tobą. Dorabiają godzinki. Pracowalem z takim ( daunem ) byly msw a gdy poszlismy na interwencję bo dwudziestu paru gnojkow chcialo zakatowac jednego małolata- to zaczolem ich rozganiać nie zdążyłem powiedzieć że użyje środków przymusu i musialem opruznić prawie dwie gasnice ( prywatne bo szef niedaje bo drogie ) . A ta ciota ( bo inaczej go nie nazwę stanoł z 15 m obok i patrzył. A gdy go zapytałem- JA SIE W TAKIE SPRAWY NIE MIESZAM JA TYLKO CHCE DOROBIC DO EMERYTURY. KPINA !!!! A policja na wezwanie przyjechała po 3 godzinach . Zostawilem go i… Czytaj więcej »

tom
Gość
tom

BRAWO PANIE JAKI.

sebastian
Gość
sebastian

no to wiekszosc firm ochroniarskich szlag trafi, bo bazuja na inwalidach i dofiansowaniu z PFRON-u,> jesli wejdzie wymog ze pracownik ochorny ma mich kwalifikacje to ta branza przestaje iostniec, ludzi z kwalifiacjiami jeest tle co na lekarstwo, kupa tych co mieli porzucila zawod i nie dowonila papierow i poszla do innych zawodow gdziue lepiej placa, zarobki sa takie ze malo komu chce sie zajmowac robieniem kalifikacji czy papierow na bron bo po co , skoro nie przeklada sie to kompletnie na zarobki, a moze byc jeszcze uciazliwe bo takieego z kwalifiakacjami rzucaja w cela zalatania dziur po obiektach wymgajacych lepszej… Czytaj więcej »

Artur
Gość
Artur

Do chwili wprowadzenia durnej ustawy o ochronie niepełnosprawni wykonywali pracę dozorców i było dobrze, nie potrzeba było łochroniarzy. A tam gdzie trzeba było specjalnej ochrony była straż przemysłowa,bankowa czy sokiści. A ustawę zrobiono pod byłych ubeków , wojskowych i innych służb mundurowych.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Moze wtedy bedzie lepiej i zostana tylko te co sie liczą. A nie te co prezesowi nabija kase pefron.

Marcin
Gość
Marcin

Ustawy ustawami,wymogi wzrosną co do pracowników tylko szkoda że za tym wynagrodzenia pracowników zostaną bez zmian. Więc krótko pisząc dużo więcej obowiązków, odpowiedzialności za te same pieniądze i jeszcze większe bagno. Co do policjantów na emeryturze to on już po służbie jak było 15 lat to już ma swoje przyzwyczajenia i totalnie zlewa wszystko i do tego po to wcześniejsza emerytura jest bo to zawód wyniszczajacy psychicznie.

sebastian
Gość
sebastian

i tak i nie, bo owszem zapewne agencje ochrony bda chcialy aby zarobki pozostały na takim samym poziomie jak dotychczas a obowiazkow mzoe przybyc ale ten kij ma dwa konce, jesli praca zrobi sie uciazliwa a place nieatrakcyjne, to luzie zaglosuja nogami i uciekna do innych robot

Harnaś
Gość
Harnaś

Najlepiej jak już nic nie będą robić. Każda kolejna zmiana to dramat. Zostawcie już! Wstydu oszczędźcie!

Krystianek
Gość
Krystianek

Jak ma być dobrze w branży ochrony skoro na legalu zatrudnienia się osoby z grupami inwalidzkimi, czy ktoś kto jest zdrowy na umyśle będzie narażał życie lub zdrowie za takie nędzne pieniądze.

Asd
Gość
Asd

Ochrona to najgorzej opłacana branża w Polsce więc czego oczekujecie do tego inwalidów zatrudniają

Lsw
Gość
Lsw

Ostatnio niemieccy ochroniarze protestowali bo za mało zarabiają chcą 20 euro na godzinę, a w Polsce za godzinę 2,5. Jeśli coś jest tanie to niestety nie może być dobre

Mariusz
Gość
Mariusz

Wszystkie ekscesy i patologie w ochronie to jest zaniedbania ministrów MSWIA

LECH
Gość
LECH

Co tu dużo mówić.
1. PEFRON trzeba zlikwidować żeby było normalnie .
2.Przywrócić Licencję Pracownika Ochrony-ciężko to było zdobyć bo egzamin odbywał sięi w całości w KWP ,a teraz są egzaminy wewnętrzne , które zdaje każdy -bo nawet osoby upośledzone przechodzą *testy* i badania .Wszystko dzięki DEREGULACJI ZAWODU !!!

LECH
Gość
LECH

Dodam jeszcze jedno ,o którym nikt nie mówi bo koszty są wysokie .. Firmy o strategicznym znaczeniu dla Państwa powinny mieć wewnętrzne Służby Ochrony !!!!! Ale przecież ktoś wpadł na pomysł żeby ktoś inny też musi zarabiać ….

Daniel
Gość
Daniel

Kolega LECH dobrze pisze z tym Pefronem, ochroniarz- inwalida jedno drugie wyklucza

Andrzej
Gość
Andrzej

a może problemów z zarobkami w ochronie poszukać gdzie indziej, a nie w firmach ochrony. Przecież firma ochrony realizuje tylko umowę na ochronę, a zleceniodawcą jest np. kierowany przez Ministra Jakiego resort sprawiedliwości. Sprawdźcie proszę, jakie są kryteria wyboru firmy, cena, tylko cena. Minister wybiera tylko firmy z najniższa ceną, kto jest winny tej sytuacji? Tylko zleceniodawcy, a spróbujcie wynegocjować wyższą stawkę, to tracicie obiekty Sądu, Prokuratury, itp. Sektor prywatnego bezpieczeństwa powstał po przeobrażeniach politycznych w 1989r., i nie po to by “Ubecy” założyli firmy, tylko po to, aby odciążyć instytucje państwowe.

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Osobiscie jestem za likwidacją dotacji z pefron dla ( prac ochrony , portierow , stróżów itp ) chodzi o nazewnictwo bo jak nie stróż to przyjma cie jako portier. Sam osobiscie pracowalem w firmie gdzie pilnowalismy ( nawet nie wiecie że jest ) uranu . Ale zostalem zwolniony bo na moje miejsce przyjeli slepego co widzial na 1 -1.5 m .pracowal juz tam gluchy mial dwa aparaty sluchowe i trzeba bylo krzyczec żeby coś usłyszał. Obiekt wpisany przez wojewode – a bylem jedyny z licencją i pozwoleniem na broń. Ale broni nie bylo bo firma nie posiada. Ta sama firma… Czytaj więcej »

marian
Gość

U nas w mieście ok. 50 -tysięcznym w centrum kraju, ochroniarze chodzą po ulicach. Chodzą w koło np. bloków mieszkalnych. Po co obchody na osiedlach wokół bloków mimo że ledwo się poruszają co niektórzy. Mają swoje rewiry. A dokładniej to po ulicach chodzą osoby niepełnosprawne np. kulejące lub o kulach czy laskach. Chodzą też niepełnosprawni z literą P w orzeczeniu. Tych jest najwięcej. Oprócz tego, że w/w osoby mają obchody to najczęściej wykorzystywane są do robienia ustawek wobec niektórych osób. Np. idzie chodnikiem osoba a niepełnosprawni stoją – z pięciu i blokują przejście. Jadą też obok z dwa rowery a… Czytaj więcej »

Jurek
Gość

Te same osoby , które chodzą po ulicach, widać w marketach. Mają pilnować towaru a pilnują klientów w sposób niedozwolony. Chodzą za nimi krok w krok, rozpychają się, popychają, zastawiają towar nagminnie stojąc przy danej półce z 5 minut i coś oglądając. Uderzają wózkami w wózki klientów. Wjeżdżają wózkami w nogi klientów. Na parkingu przed marketami też jest ich pełno. Coś lub kogoś obserwują. Niekiedy trudno zaparkować, bo na wolnym miejscu stoi taki obserwator o kulach. Tu też robione są ustawki przez inwalidów i emerytów. Zaparkuje się np samochód a po zakupach już trudno wyjechać, bo stoi obok – 5… Czytaj więcej »

Antek
Gość

W jakim celu niepełnosprawni i emeryci robią obchody po ulicach i osiedlach? Czego oni pilnują? Płyt chodnikowych i ścian bloków czy raczej prowadzą obserwacje ludzi? Ale jakie, po co i dla kogo?

Ostatnio dodane