Nowoczesny sprzęt wart 3 mln złotych trafił do Straży Granicznej w porcie lotniczym Kraków-Balice

Straż Graniczna w porcie lotniczym Kraków-Balice otrzymała sprzęt wartości blisko 3 mln złotych. Fot. KaOSG

Straż Graniczna w porcie lotniczym Kraków-Balice otrzymała sprzęt wartości blisko 3 mln złotych. Fot. KaOSG

Pasażerowie w porcie lotniczym Kraków-Balice mogą czuć się jeszcze bezpieczniej. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, przekazał w użytkowanie tamtejszej Placówce Straży Granicznej nowoczesny sprzęt, wart prawie 3 miliony złotych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z portu lotniczego Kraków-Balice otrzymali od Wojewody Małopolskiego między innymi: prześwietlarkę o wartości niemal 540 tysięcy złotych (3-częściowe urządzenie umożliwiające bezdotykowe sprawdzenie zawartości bagażu przy użyciu promieni RTG), kombinezon przeciwwybuchowy, trenażer strzelecki, szkoleniowy zestaw do resuscytacji,  urządzenia wspomagające kontrolę graniczną, w tym służące do weryfikacji autentyczności dokumentów oraz  zestaw celowników holograficznych (o wartości 60 tysięcy złotych), gogle balistyczne, ochronniki słuchu, nowoczesne latarki.

Używany w codziennej służbie kombinezon przeciwwybuchowy, o wartości ponad 270 tysięcy złotych, to kolejny kosztowny zakup przekazany przez Wojewodę Małopolskiego. Komplet składa się z hełmu, kurtki z kołnierzem ochronnym, spodni z nakładkami antywybuchowymi na buty oraz płyt ochronnych zapewniających bezpieczeństwo przed czynnikami działającymi podczas wybuchu (odłamki, ciśnienie, fala cieplna, fala uderzeniowa), jak również podczas upadku. Jedną z wielu zalet kombinezonu jest to, że waży „tylko” 22 kilogramy, podczas gdy dotychczas użytkowany ponad 45 kilogramów.

– Przekazany sprzęt jest dla nas olbrzymim wsparciem. Jego wdrożenie do codziennej służby przyczyni się w znacznym stopniu do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, nie tylko funkcjonariuszy Straży Granicznej prowadzących na lotnisku działania minersko – pirotechniczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z krakowskiego lotniska – podkreślił płk SG Stanisław Laciuga, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, w którego strukturach znajduje się Placówka SG w Krakowie-Balicach.

Podczas pokazu z wykorzystaniem przekazanego sprzętu, funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki w Krakowie-Balicach przekonali widzów o jego olbrzymich możliwościach. Potwierdzili tym samym, że są doskonale wyszkoleni i przygotowani do korzystania z nowoczesnych i wysoce specjalistycznych urządzeń.

– Jestem pod wrażeniem poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, a przecież przygotowany pokaz był tylko próbką ich umiejętności. Sprzęt, który mam przyjemność przekazać, jest niezbędnym wsparciem technicznym i uzupełnieniem tych umiejętności. Pamiętajmy, że praca Straży Granicznej w porcie lotniczym ma nieocenione znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących, a także pracowników lotniska oraz samych funkcjonariuszy – mówił Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach dzięki wsparciu Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika pozyskała także w użytkowanie zaawansowany technologicznie system kontroli radiometrycznej. Zainstalowany na lotnisku w Balicach sprzęt, umożliwia wykrywanie wszelkich źródeł promieniotwórczych oraz przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi materiałami jądrowymi i radioaktywnymi.

System kontroli radiometrycznej wyposażony jest w pięć zestawów stacjonarnych monitorów promieniowania gamma i neutronowego, co pozwala na sprawniejsze dokonywanie kontroli. Działanie systemu wsparte jest kamerami, w które wyposażono zestawy bramek.

Zainstalowanie tego wartościowego sprzętu w porcie lotniczym wynika z „Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi”.

Przekazanie systemu kontroli radiometrycznej  Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach było możliwe dzięki uczestnictwu Polski w programie Second Line Defense (Druga Linia Obrony) realizowanym ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Globalnej Inicjatywy Zwalczania Terroryzmu Jądrowego, którego Polska jest uczestnikiem. Amerykanie bezpłatnie dostarczają i instalują sprzęt, a strona polska ponosi jedynie koszty VAT, które opłacił Wojewoda Małopolski.

Po oficjalnej części wydarzenia dla gości uczestniczących w spotkaniu, w pomieszczeniach Placówki SG w Krakowie – Balicach  odbył się dodatkowy pokaz specjalistycznego sprzętu.

Czytaj również: Na Lotnisku Chopina i Lotnisku Warszawa-Modlin będą bramki biometryczne. Umowa podpisana

 

/KaOSG

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane