Użył broni służbowej podczas interwencji wobec agresywnego mężczyzny. Usłyszał zarzuty

Policjant użył broni służbowej oddając łącznie 7 strzałów. Fot. Shutterstock.com

Policjant użył broni służbowej oddając łącznie 7 strzałów. Fot. Shutterstock.com

Prokurator Okręgowy w Olsztynie postawił zarzut 33-letniemu funkcjonariuszowi Policji Adamowi Ch., który w lipcu ub.r. w Olsztynie podczas interwencji domowej niezasadnie użył broni służbowej doprowadzając do śmierci mężczyzny.

Z ustaleń prokuratury wynika, że w dniu 21 lipca 2018 roku matka pokrzywdzonego telefonicznie powiadomiła Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, iż jej syn, będąc pod wpływem alkoholu, zachowuje się agresywnie. Na miejsca przybyło dwoje funkcjonariuszy Policji. Podczas próby zatrzymania mężczyzny, funkcjonariusze Policji bezskutecznie użyli gazu pieprzowego. Mężczyzna – po wybiciu szyby w mieszkaniu – wyskoczył przez okno podejmując ucieczkę.

– Adam Ch. po wcześniejszym ostrzeżeniu, iż użyje broni, użył broni służbowej oddając łącznie 7 strzałów. Pokrzywdzony został trafiony 3 pociskami w okolice tułowia i na skutek doznanych obrażeń wewnętrznych zmarł następnego dnia w szpitalu – podał prokurator Krzysztof Stodolny.

Czytaj również:

Ustawowa gwarancja bezkarności dla policji. Prezydent Brazylii zapowiada bezkompromisową walkę z bandytyzmem

W środę (16 stycznia) Adam Ch. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień podczas interwencji i nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego. Funkcjonariusz nie przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu.

Adam Ch. złożył wyjaśnienia, z których wynika, że wszelkie podejmowane działania, w tym użycie broni palnej, były zgodne z prawem. Według wersji funkcjonariusza, pokrzywdzony mężczyzna groził mu i rzucił w niego kawałkiem rozbitej szyby, a potem – podczas ucieczki – jednym lub dwoma kamieniami. Policjant twierdzi, że został lekko zraniony szkłem w łokieć.

Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji polegający na zakazie kontaktowania się ze wskazanymi świadkami oraz zawieszenie w czynnościach służbowych policjanta. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj również: Policjant przekazywał niejawne informacje „detektywowi” bez licencji. Ruszył proces

15
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
DDAntekMichał20190604Wojtarra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Chory Kraj chore przepisy sam tego doświadczyłem w styczniu ubiegłego roku próbowano mnie napaść przed drzwiami do mojego domu, obroniłem się może i wyniku całego zamieszania trochę za bardzo połamałem napastnika, ale w tedy człowiek myśli inaczej a raczej nie ma czasu na myślenie, efekt końcowy napastnik zakłada mi sprawę o pobicie 🙁

Jam
Gość
Jam

Kolejny raz się potwierdza, że broń użyta na służbie jest ostatnim dniem w służbie. Taki kraj, masakra

Aloj
Gość
Aloj

Bzdura

Drzamajka
Gość
Drzamajka

Powinien dostać z 10lat przynajmniej. Gdzie rozum strzelać do nieuzbrojonego pijanego.

Diegtarov
Gość
Diegtarov

Premię na 10 lat chyba. I medal

mich
Gość
mich

100lat to ty powinieneś dostać za pisanie takich głupot.

Tar
Gość
Tar

Przestan zrec cebule

DD
Gość
DD

Policjant do ukarania za marnotrastwo amunicji 7 sytrzałów 3 trafienia…

Arkadiusz
Gość
Arkadiusz

Powyższy artykuł doskonale pokazuje jak państwo dba o funkcjonariusza. Przepracowałem w tej instytucji 15 lat i podziękowałem , teraz sektor prywatny praca z bronią i godziwe pieniądze. Z opisu sytuacji przedstawionej przez media ja bym nie strzelał , ale mnie tam nie było, więc ciężko oceniać czy kolega dobrze zrobił.

Obywatel
Gość
Obywatel

To panstwo nie dba o nikogo- tymbardziej o ludzi ktorzy na nie pracuja/sluza- tylko wymaga aaa pozniej odwraca sie plecami. Co sie dziwic jak zadza pokomunistyczni wychowankowie….

KK
Gość
KK

Rozumiem Policjant, służba itd. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności, ale z drugiej strony jakby była podobna sytuacja. Ktoś by napadł na Ciebie w domu, nawet groziłby Ci nożem i nawet jakby Cie ciachnął tym nożem przez twarz i zaczął uciekać a Ty byś do niego strzelił.. Człowiek już by był skazany za zabójstwo. Wiec jak traktować to wszystkich równo, a nie bo Policjant to można mu strzelić komuś w plecy.

20190604
Gość
20190604

Warto zapoznać się w tym momencie ze sprawą Jacka Widyka. Jacek użył legalnie posiadanej broni w obronie własnej raniąc napastnika w nogę oddając jeden strzał (a nie 7 w tułów). Ponieważ nie jest policjantem a jedynie szarym obywatelem to prokurator oskarżył go o usiłowanie zabójstwa a na czas sprawy posadził w areszcie. Jacek Widyk przebywa w areszcie śledczym już od 10 miesięcy.
Gdyby był mądrzejszy, zostałby policjantem i pewnie śledztwo umorzyłby sam prokurator.

Wojtarra
Gość
Wojtarra

Chore – co jesscze może ma menela przepraszać? Jak Policja woła stój, to ma się zatrzymać – za śmierć tego typa powinni odpowiadać wszyscy ci co tak dyskutują o prawach bandytów. Bandyta powinien wiedzieć, że jak zacznie uciekać może dostać – może wtedy by go to powstrzymało. A tak znowu mamy cyrk – to funkcjonariusz ma się zastanawiać, czy może, czy nie może go zatrzymać. I za jakiś czas znowu jakiś chojrak będzie uciekał, bo z gazet przeczyta że następny Policjant jest sądzony, bo w dynamicznej sytuacji sięgnął po broń. Ciekaw jestem, jakby się zachował ten, który te zarzuty dał…… Czytaj więcej »

Michał
Gość
Michał

Po co policji broń skoro nie może jej używać?

Antek
Gość
Antek

Strzelał w plecy??? Do więzienia i juz. myśleć panowie i uczyć się. Zamach ma być Bezpośredni i bezprawny. Zabrakło bezpośredności został tylko bazprawny i już nie było podstawy użyć broni. Pozdrawiam

Ostatnio dodane