Jak zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony fizycznej – krok po kroku

Kwalifikowanym Pracownikiem Ochrony Fizycznej może zostać osoba, która spełni szereg wymagań wynikających z ustawy o ochronie osób i mienia. Fot. Shutterstock.com

Kwalifikowanym Pracownikiem Ochrony Fizycznej może zostać osoba, która spełni szereg wymagań wynikających z ustawy o ochronie osób i mienia. Fot. Shutterstock.com

Jeśli już tu jesteś i to czytasz to najpewniej: a) zaciekawił Cię tytuł artykułu; b) ciekawi Cię co musieli zrobić Twoi koledzy/znajomi/i wielu innych, aby jeździć w popularnej „interwencji” czy konwoju; c) jesteś już pracownikiem ochrony bez wpisu na listę Kwalifikowanych Pracowników Ochrony Fizycznej, chcesz podnieść swoje kwalifikacje i spróbować pracy na innych stanowiskach, jakie ma do zaoferowania branża ochrony lub chcesz zacząć karierę w ochronie osób i mienia, i uważasz, że taki kurs i wpis na listę KPOF to absolutna podstawa, by próbować swoich sił w branży. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie. “Krótkie” i “zwięzłe” kompendium, krok po kroku prezentujące drogę od POF do KPOF. Dodatkowo obalimy kilka mitów z tym związanych. Zacznijmy jednak od początku…

Po 1. Kurs Kwalifikowanego Pracownika Ochrony Fizycznej

I tutaj pojawiają się pierwsze wymogi narzucone przez Ustawodawcę, otóż Kwalifikowanym Pracownikiem Ochrony Fizycznej może zostać osoba, która ukończyła 21 lat.

Oczywiście, kurs możesz rozpocząć mając kilka miesięcy do ukończenia „oczka” i jest to całkiem rozsądne rozwiązanie. Co więcej, możesz go zacząć i skończyć mając ukończone 18 lat, ale do czasu 21 urodzin będziemy musieli wstrzymać się z dalszą drogą do KPOF. Robienie kursu w wieku 18-20 to jednak nie najlepszy pomysł. Dlaczego?

Chociażby z uwagi na zmiany jakie mogą nastąpić w przepisach regulujących ochronę fizyczną, które są omawiane na kursie. Nasza pamięć również może okazać się zawodna i połowę (co najmniej) z omawianych zagadnień zapomnimy.

Kto organizuje takie kursy? Jak się zapisać? Gdzie, za ile i jak długo?

Na chwilę obecną kurs na KPOF trwa 245 godzin i obejmuje przede wszystkim:

 1. przygotowanie teoretyczne i praktyczne do realizacji zadań ochrony,
 2. wyszkolenie strzeleckie,
 3. samoobronę,
 4. techniki interwencyjne,
 5. zagadnienia prawne.

Zajęcia są prowadzone w formie wykładów. Wiedza przekazana na nich niejednokrotnie przyda się w praktyce, szczególnie jeśli zamiarem słuchacza jest objęcie stanowiska Dowódcy/Kierownika Ochrony. Zeszyt i długopis to też nie najgorszy pomysł – Wykładowca często poleca zanotować informacje istotne, które warto zapamiętać.

Bądźmy szczerzy, duża część słuchaczy jest nieobecna na wykładach lub są zbyt zajęci partyjką w Candy Crash’a lub przeglądaniem Instagrama. Jak to rzutuje na dalszą część kursu i pracę? Cóż, osobiście nie lubię czegoś nie wiedzieć. Szczególnie, gdy toczę potyczkę słowną z osobą, która nie jest związana z branżą ochrony lub uważa się za eksperta. Wiedza o zawodzie, jaki zamierzacie wykonywać, terminologia i przepisy mogą niejednokrotnie uratować Wam tyłek!

Zajęcia praktyczne jak samoobrona, techniki interwencyjne i strzelnica są jak najbardziej prawdziwe i faktycznie się odbywają, w co niektórzy powątpiewają. Chyba zbędnym jest nadmienianie, jak ważny jest to element pracy ochroniarza, jak cenną praktyczną wiedzę powinno się z nich wynieść! Obrona przed atakiem napastnika, bezpieczne upadki, techniki obezwładniania i posługiwanie się tonfą to tylko część z zagadnień, jakie są realizowane na macie przez Instruktora.

Strzelanie oczywiście odbywa się na strzelnicy, pod okiem doświadczonych Instruktorów Strzelectwa, którzy zasady BHP i bezpiecznego obchodzenia się z bronią wpoją nawet tym najbardziej odpornym. Do oswojenia się z bronią często Instruktorzy wskazują na popularnego PeeMa (czyli PM-84 Glauberyt), Walthera P99 czy Glocka 17 oraz „kałacha”. Nawet jeśli nie chcesz pracować z bronią, to strzelnica i bezpieczna obsługa broni jest punktem obowiązkowym na kursie KPOF i od tego nie uciekniesz.

W tym miejscu nadmienię, że uzyskanie wpisu na listę KPOF nie jest równoznaczne z dopuszczeniem do pracy z bronią! Aby uzyskać dopuszczenie do broni należy się nieco bardziej „nagimnastykować”, ale o tym innym razem.

Jeśli wszystkie zajęcia masz już zaliczone, te teoretyczne jak i praktyczne, pora potwierdzić przyswojoną wiedzę EGZAMINEM. Spokojnie, nie jest to egzamin państwowy (który swoją drogą znacznie podniósłby poziom wyszkolenia Kwalifikowanych POF) lecz sprawdzian wewnętrzny, nadzorowany przez Wykładowcę kursu. Niestety, niechętnie o tym mówię, ale egzamin to często jedna wielka fikcja.

Owszem, egzamin jest, zdajemy go wraz z innymi Kursantami, ale w myśl zasady płacę -> wymagam to jest on w zasadzie nie do uwalenia. Co to znaczy? Ze smutkiem tłumaczę — nie zawsze (to ważne! są szkoły szkolące przyszłych KPOF rzetelnie i bez wprowadzania ułatwień!), ale jednak często, nie ma żadnych problemów z konsultowaniem się między sobą ws. odpowiedzi na pytanie.

Ściąganie, sprawdzanie odpowiedzi w telefonie, notatkach, a nawet dyktowanie prawidłowych odpowiedzi przez Wykładowcę – to niestety dość częste praktyki akceptowalne podczas takich egzaminów. Osobiście wolałbym jednak, aby było inaczej.

Jeśli chodzi o sam egzamin od strony technicznej:

 • czas trwania egzaminu to 60 minut,
 • test zawiera 60 losowo wybranych pytań spośród 465, które otrzymuje słuchacz przed egzaminem,
 • pytania wyłącznie zamknięte, jedno lub wielokrotnego wyboru,
 • wynik potrzebny do zaliczenia to 60 poprawnych odpowiedzi, czyli 100 proc.

O zaliczeniu testu często dowiadujemy się na miejscu, choć znam przypadek gdzie kursanci informację o wynikach otrzymali mailowo.

Następnie pozostaje kwestia odbioru zaświadczenia o ukończeniu kursu: często to ok. 2-3 tygodni, lecz nie dłużej niż miesiąc. Pamiętaj jednak, że ukończenie kursu – poza zdobytą wiedzą – nie zrobi z Ciebie Kwalifikowanego Pracownika Ochrony Fizycznej, pora przejść do kolejnego kroku.

Nim przejdę do kolejnego punktu, poniżej parę popularnych pytań i odpowiedzi dotyczących kursu.

 1. Gdzie robi się kurs? – Kurs prowadzą placówki doskonalenia zawodowego, bez problemu można je znaleźć w sieci wpisując frazę: kurs kwalifikowany pracownik ochrony XYZ (w miejscu XYZ wpisz miasto).
 2. Jak długo trwa kurs? – Około 2 miesiące, prowadzony weekendowo (zajęcia po kilka godzin)
 3. Czy 100% obecność jest konieczna? – Nie, nie jest. Ale warto uczęszczać na wszystkie zajęcia.
 4. Czy muszę pracować w firmie ochroniarskiej, aby udać się na kurs? – Nie. Kurs mogą realizować osoby już pracujące w ochronie, jak i ci związani z innym zawodem lub bezrobotni.
 5. Ile to kosztuje? – Zależnie od miasta lub szkoły, od 800 do 1500 złotych. Przy odrobinie szczęścia można załapać się na kurs nieodpłatny np. dotowany ze środków UE.
 6. Nie mam aż tyle by zapłacić, a zależy mi by się zapisać. Co proponujesz? Rozwiązań jest kilka, ja przedstawię trzy:
 • Odłóż środki i zrób kurs w późniejszym czasie. Kursy są organizowane bardzo często, nie jest to okazja, która się nie powtórzy.
 • Wiele szkół akceptuje formę płatności w ratach np. 2x400zł
 • Jeśli pracujesz już w ochronie to zapytaj menagera/kierownika/etc. – często agencje ochrony finansują kursy dla swoich pracowników, by podnieść ich kwalifikacje. Ale jak nie trudno się domyślić, nie robią tego każdemu i „od tak”.

Często, by agencja ochrony sfinansowała nam taki kurs, niezbędne jest podpisanie tzw. lojalki, czyli wekslu według którego zobowiązujemy się pracować w danej agencji ochrony np. przez rok i dopiero po przepracowaniu nie jesteśmy zobowiązani do zwrotu kosztów szkolenia.

Jeśli współpraca z ów agencją ochrony zakończy się wcześniej, będziemy zobowiązani do zapłaty kwoty umownej bądź proporcjonalnej części kwoty (iloraz kosztu kursu dzielony na 12 miesięcy) pozostałej do realizacji aneksu. Ważne by czytać proponowane przez firmę warunki! Czasem bardziej się kalkuluje opłacenie kursu z własnej kieszeni, bez wiązania się wekslami z pracodawcą.

Po 2. Badania lekarskie

Skoro jesteś po kursie i masz w rękach certyfikat, kolejnym krokiem są badania lekarskie. Zacznij od wyboru placówki medycznej – najlepiej zapytaj koleżankę/kolegę „po fachu”, gdzie oni wykonywali swoje badania, jak to wyglądało, na co się przygotować, etc.

Jeśli jednak musisz poradzić sobie sami – polecam w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę: badania lekarskie KPOF XYZ (w miejscu XYZ wpisz miasto).

Zakres badań obejmuje następujących specjalistów:

 1. Okulista,
 2. Psychiatra,
 3. Psycholog,
 4. Lekarz uprawniony do badań profilaktycznych i pozwolenia na broń.

Każdy z nich może nas skierować na dodatkowe badania do innego lekarza, więc z tych czterech może się zrobić np. pięciu lub sześciu. Aczkolwiek to sporadyczna praktyka i u zdecydowanej większości badanych kończy się właśnie na tych w/w czterech.

Dobrze wybrać placówkę medyczną, która posiada wszystkich w/w specjalistów u siebie na miejscu, znacznie nam to zaoszczędzi czasu. Badania takie możemy wykonać nie tylko posiadając skierowanie od pracodawcy, możemy zarejestrować się prywatnie.

Po przejściu pomyślnie wszelkich badań otrzymujemy orzeczenie lekarskie potwierdzające naszą zdolność lub niezdolność do pracy w charakterze KPOF. A co jeśli, któryś ze specjalistów nas odrzuci?

Oczywiście możesz się odwołać od negatywnej decyzji specjalisty w terminie do 30 dni od otrzymania orzeczenia, załączając uzasadnienie. Taki dokument składasz za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce zamieszkania badanego. Szczegóły polecam wyszukać w Internecie lub poradzić się kogoś bardziej biegłego.

Cena? 350zł (plus ewentualni dodatkowi specjaliści).

Po 3. Zapytanie o niekaralność

Sprawą oczywistą jest, że kandydat na Kwalifikowanego Pracownika Ochrony Fizycznej musi mieć nieposzlakowaną opinię i czystą kartotekę. Dlatego warto zaopatrzyć się w dokument potwierdzający naszą „czystą kartę”. W tym celu musisz udać się do Sądu Rejonowego złożyć „zapytanie o niekaralność”. Druk otrzymany na miejscu wypełniasz, uiszczasz opłatę sądową w wysokości bodajże 30 złotych (tzw. znaczek skarbowy) i z tym udajesz się do okienka.

Po 4. Świadectwo ukończenia szkoły

Tutaj ustawodawca nie postawił poprzeczki zbyt wysoko. Aby ubiegać się o Wpis KPOF wymagane jest wykształcenie przynajmniej gimnazjalne. Wykonujesz więc ksero świadectwa ukończenia szkoły i dołączasz do reszty dokumentów.

Po 5. Opłata za wydanie zaświadczenia

Przy składaniu wniosku o wpis będzie niezbędne uiszczenie opłaty skarbowej w kwocie 17 złotych za wydanie zaświadczenia. Dane do przelewu uzyskasz wcześniej od Wykładowcy na kursie lub na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w zakładce „Wydział Postępowań Administracyjnych” – tam szukaj informacji dotyczących ochrony osób i mienia i ewentualnych opłat. Następnie zrób przelew, pobierz potwierdzenie zrealizowania przelewu, a następnie je wydrukuj i załącz do reszty dokumentów.

Po 6. Wniosek o wpisanie na listę Kwalifikowanych Pracowników Ochrony Fizycznej

Wzór wniosku najprawdopodobniej otrzymasz od Wykładowcy po zakończeniu kursu KPOF. Jeśli nie, to z pomocą znowu przyjdzie nam wyszukiwarka internetowa.

Po 7. Zbiór dokumentów

Dla przypomnienia, dokumenty jakie musisz przygotować to:

 1. ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA KURSU KWALIFIKOWANEGO PRACOWNIKA OCHRONY FIZYCZNEJ (KSERO + ORYGINAŁ!),
 2. ORYGINAŁY ORZECZEŃ LEKARSKICH I PSYCHOLOGICZNYCH,
 3. AKTUALNE ZAPYTANIE O NIEKARALNOŚĆ (najlepiej nie starsze niż miesiąc lub dwa),
 4. KSEROKOPIA (ORYGINAŁ DO WGLĄDU!) ŚWIADECTWA POSIADANEGO WYKSZTAŁCENIA,
 5. KSEROKOPIA (ORYGINAŁ DO WGLĄDU!) DOWODU OSOBISTEGO,
 6. ORYGINAŁ DOWODU UISZCZENIA OPŁATY SKARBOWEJ ZA WYDANIE ZAŚWIADCZENIA,
 7. WNIOSEK O WPISANIE NA LISTĘ KWALIFIKOWANYCH PRACOWNIKÓW OCHRONY FIZYCZNEJ.

Do wszystkich kopii dokumentów musisz posiadać oryginały, celem potwierdzenia ich autentyczności.

Po 8. Wpis na listę Kwalifikowanych Pracowników Ochrony Fizycznej

Z kompletem dokumentów udaj się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji i tam je złóż. Następnie cierpliwie czekaj aż odwiedzi Cię dzielnicowy i przeprowadzi wywiad środowiskowy w miejscu Twojego zamieszkania.

Na czym polega wywiad środowiskowy tłumaczyć chyba nie muszę, warto dodać natomiast, że bardzo prawdopodobne jest otrzymanie telefonicznego zaproszenia do Komendy na rozmowę z policjantem. Po wywiadzie pozostaje czekać. Zwykle procedura sprawdzenia wniosku i kandydata na KPOF trwa od miesiąca do dwóch, ale zdarza się, że wnioskodawcy czekają nieco dłużej. Jeśli zostałeś zaopiniowany pozytywnie to Komendant Wojewódzki Policji wyda stosowne Zaświadczenie o umieszczeniu na liście KPOF.

Gratuluję! Skoro już jesteś Kwalifikowanym Pracownikiem Ochrony Fizycznej, udaj się do firmy, w której jesteś zatrudniony lub chciałbyś się zatrudnić. Na podstawie tego dokumentu otrzymasz legitymację Kwalifikowanego Pracownika Ochrony Fizycznej i co za tym idzie – staniesz się uprawniony m.in. do posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego i bronią palną. Oczywiście z uprawnień jakie w ten sposób uzyskasz, możesz korzystać podczas wykonywania zadań ochrony osób i mienia – chroniąc obiekt strategiczny dla państwa, w konwoju lub będąc pracownikiem Grupy Interwencyjnej.

W przypadku pytań zapraszam na naszą Facebook’ową grupę: https://www.facebook.com/groups/OCHRONA24.info/

Czytaj również: Ochrona w dyskotekach. Co może bramkarz?


Michał Lepczyński – Współpracownik portalu OCHRONA24.info. Od kilku lat związany z branżą ochrony osób i mienia. Pełen wachlarz funkcji od kierownika obiektu po pracownika Grupy Interwencyjnej. Kwalifikowany Pracownik Ochrony Fizycznej, Stewart Malutki w mieście Poznań. Wielki fan “Szeryfów” w Biedronkach.

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JanuszGabrielPawełPrzemek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Przemek
Gość
Przemek

Wpis na listę KPOF nie uprawnia do posługiwania się bronią!

Paweł
Gość
Paweł

Czy w skład szkolenia wchodzi również kurs pierwszej pomocy?

Janusz
Gość
Janusz

Jakieś tam podstawy są podobnie jak na kurs ochrona imprez masowych.

Gabriel
Gość
Gabriel

Czy mając 20lat mogą napisać egzamin wewnętrzny, a o wpis na listę KPOF ubiegać się w wieku 21?

Ostatnio dodane