Zlikwidowano podziemny warsztat, w którym tuningowano drony służące do przemytu [WIDEO]

Stuningowane drony służące do przemytu jednorazowo dźwigały do 20 kilogramów ładunku. Fot. białoruska SG (gpk.gov.by)

Stuningowane drony służące do przemytu jednorazowo dźwigały do 20 kilogramów ładunku. Fot. białoruska SG (gpk.gov.by)

Białoruska milicja rozbiła grupę osób, która nielegalnie produkowała i sprzedawała drony – tzw. kwadrokoptery. Bezzałogowce wykorzystywano do przemytu papierosów przez granicę, m.in. do Polski i na Litwę. Jeden taki dron był w stanie zabrać jednorazowo do 20 kilogramów ładunku.

Milicja w Grodnie ustaliłe i zatrzymała grupę osób trudniących się nielegalną produkcją i sprzedażą bezzałogowych statków powietrznych napędzanych czterema wirnikami, tzw. kwadrokopterów. Jak ustalili śledczy, drony służące do przemytu były sprzedawane za równowartość 26 tys. złotych. Właściciele podziemnego warsztatu potencjalnych nabywców szukali zamieszczając ogłoszenia w Internecie. Na jedno z takich ogłoszeń odpowiedzieli funkcjonariusze Komitetu Kontroli Państwowej (KDK). Następnie odbył się kontrolowany zakup i zatrzymanie sprzedawców.

Inżynierowie, którzy zbadali  stuningowane kwadrokoptery stwierdzili, że każdy taki dron służący do przemytu miał zasięg 10 km, a podczas jednego lotu jest w stanie zabrać jednorazowo do 20 kg ładunku, czyli np. ponad 20 kartonów papierosów.
Białoruska milicja zatrzymała również klientów podziemnego warsztatu, którzy trudnili przemytem. Na Białorusi papierosy są kilkakrotnie tańsze niż w Polsce.

Pomysłowym wynalazcom grożą nawet trzy lata pozbawienia wolności – informuje państwowa telewizja Biełaruś-1. Konstruktorom dronów postawiono zarzuty „prowadzenia nielegalnej przedsiębiorczości”.

Na graniu jeden z takich dronów, przechwycony przez białoruskich pograniczników w marcu 2018 roku.

Czytaj również: Nieudany przemyt dronem na granicy polsko-ukraińskiej

 

/Biełaruś-1, gpk.gov.by

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

Co to znaczy “Nielegalnie produkowała i sprzedawała drony”? czy trzeba mieć jakieś specjalne pozwolenie na produkcję dronów?

Ostatnio dodane