MSWiA ma plan, jak zatrzymać funkcjonariuszy. Będą sowite dodatki dla najbardziej doświadczonych

Zgodnie z założeniami Porozumienia, rozwiązania prawne dotyczące dodatku dla funkcjonariuszy, wejdą w życie nie później, aniżeli od 1 stycznia 2021 roku. Fot. Policja, SG, SOP

Zgodnie z założeniami Porozumienia, rozwiązania prawne dotyczące dodatku dla funkcjonariuszy, wejdą w życie nie później, aniżeli od 1 stycznia 2021 roku. Fot. Policja, SG, SOP

Porozumienie zawarte w listopadzie ub.r. pomiędzy szefem MSWiA a związkami zawodowymi reprezentującymi mundurowych resortu spraw wewnętrznych i administracji może w przyszłości spowodować, że doświadczeni funkcjonariusze będą chcieli pozostać w służbie możliwie najdłużej. Jak bowiem wynika z treści porozumienia, funkcjonariusze, którzy nie odejdą na emeryturę, będą mogli liczyć na specjalny dodatek. Nieoficjalnie mówi się, że ma on wynosić 50 proc. wysokości wypracowanej i przysługującej funkcjonariuszowi emerytury.

MSWiA na razie nie zdradza konkretów, ale nieoficjalnie mówi się, że dodatki dla funkcjonariuszy, którzy nabędą prawo do emerytury, mogą wynieść nawet 50 proc. wysokości wypracowanego i przysługującego świadczenia.

“Minister przygotuje rozwiązanie prawne dotyczące umożliwienia przyznania dodatkowych należności pieniężnych dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby, nadal pozostaną w służbie” – czytamy w Porozumieniu zawartym w dniu 8 listopada 2018 roku pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych podległych resortowi MSWiA.

Dodatkowym warunkiem jaki będzie musiał spełnić funkcjonariusz ubiegający się o dodatek ma być uzyskanie przez niego pozytywnej opinii służbowej.

Jak ustaliła “Wyborcza”, dodatek dla funkcjonariusza z 25-letnim stażem może wynieśc nawet 50 proc. emerytury, którą dostałby, gdyby odszedł ze służby. Dla przykładu, w listopadzie 2018 r. średnia emerytura wypłacana funkcjonariuszom policji przekraczała 3,4 tys. złotych brutto. Przeciętnie więc dodatek wynosiłby 1,7 tys. złotych.

Według wyliczeń gazetym emerytury niektórych mundurowych przekraczają jednak 4 czy 5 tys. złotych. Takie osoby mogłyby więc liczyć na dodatkowe nawet 2 czy 2,5 tys. złotych brutto.

Zgodnie z założeniami Porozumienia, rozwiązania prawne dotyczące dodatku dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej, wejdą w życie nie później, aniżeli od 1 stycznia 2021 roku. Porozumienie nie precyzuje jednak, czy dodatek będzie przysługiwał miesięcznie, czy może kwartalnie lub rocznie. Na szczegóły musimy poczekać.

Czytaj również: Funkcjonariusze MSWiA poczekają na uregulowania ws. ekwiwalentu. Jankowski: „projekt opiniuję negatywnie”

19
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
DannyBenzygmuntWiesiek 13Gość Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aktiwe
Gość
Aktiwe

Życzę powodzenia…

Tomi
Gość
Tomi

Czyli ci co mają 15 i prawa do emerytury raczej odejdą. Który będzie czekał 10 lat na ten dodatek więc z tego projektu niewielu skorzysta gdyż na chwilę obecną nie ma już prawie funkcjonariuszy ze stażem pracy powyżej 25 lat

Stach
Gość
Stach

Dokładnie

Gość
Gość
Gość

Panowie łoficerowie dostaną. Fizyczni w życiu

zygmunt
Gość
zygmunt

Tak jest!!! U mnie w jednostce ostatni starzy (a i tacy co tylko im 15 lat minie zaraz) policjanci uciekają na zwolnienia i zaczynają się leczyć przed nieuniknioną emeryturą. Ja pracuję ponad 20 lat, ale takiego syfu dawno nie widziałem. Jeśli politycy myśleli, że jak dadzą podwyżki płac to zatrzymają policjantów, a ci nadal będą wykonywać coraz więcej idiotyczne i chore polecenia idiotów-przełożonych to się grubo pomylili. Te podwyżki tylko przyspieszyły podjęcie decyzji o emce o jakieś 2-3 lat wcześniej. Konia z rzędem temu co mi wyjaśni jaką to ja dostałem podwyżkę! Skoro mamy od 10 lat zamrożoną waloryzację i… Czytaj więcej »

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Z tego dodatku skorzystają ci co za biurkiem siedzą i niekoniecznie są doświadczeni

Melo
Gość
Melo

Przypomnę tylko że, opisywany tutaj dodatek nawet nie był jednym z postulatów protestujących służb mundurowych (bo nie samych policjantów dotyczy porozumienie z MSWiA). Związkowcy nawet nie pisneli o takim dodatku gdy 8 listopada zasiadali do rozmów z Joachimem a wyszli szczęśliwi że będzie taki dodatek! Ten dodatek to będzie zabetonowanie stanowisk, grup zaszeregowania i możliwości awansu dla młodych, chcących się rozwijać w służbie. Po co będzie taki 50-cio letni funkcjusz odchodził na emeryturę jak mu 2-3 tysiące dołożą? Niestety podpisane porozumienie nie rozwiązuje problemu braku chętnych do służby i problemów policjantów z “pierwszej linii” a jakoś nie widzi mi się… Czytaj więcej »

Tt
Gość

Kurwa ale wyliczenia emerytury…z kosmosu…chyba komendantów. 4 tys?

MAJSTER WOJTAŚ
Gość
MAJSTER WOJTAŚ

Niech młodzi policjanci na 1 lini dostaną 1ooo PLN więcej i nie bedzie problemu z wakatami, zamiast inwestowac w milicjantów, to przykre bo na protescie L4 byli głownie młodzi policjanci a niè emeryci

Kerim
Gość
Kerim

Te dodatki dostaną tylko te osoby co są ..blisko koryta..reszta won od koryta. Czy ktoś chce założyć sie ,że tak będzie?

MAJSTER
Gość
MAJSTER

Szkoda że nie dali takiej sumy młodym policjantom żeby ich zachęcić do wstapienia do służby bo to młodzi są na ulicach w patrolach i na pierwszej linii jako mięso armatnie? jak zawsze Ci za biurkiem i na wysokich stołkach dostają najwięcej a teszta ochłapy!!! Protestowali posterunkowi premie i podwyszki wzieli oficerowie☹ a niby mialo być po równo dla wszystkich?????!!!!!!!? Ciekawe czy ten dodatek starym policjantom nie podniesie później emerytury o parę słówek zastanowił sie ktos nad tym??????!!!!!!

Wiesiek 13
Gość
Wiesiek 13

Zanim ktoś to “uruchomi” to nie będzie komu przyznawać tych dodatków!!!Zawsze mani się tą średnią emeryturą.Kierownictwo zawyż ją co najmniej trzykrotnie wyższymi emeryturami ale to szczegół,a te dodatki to będą jak zwykle uznaniowe i dla pupili.Także kto może to wysiada z tego pociągu z wariatami…

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Ciekawe kto dostanie te 50 procent jak będzie zapis, że NAWET do 50 procent. Obecnie policjanci także mogą otrzymać dodatek służbowy w wysokości 50 procent podstawy, a jak podstawa to jakieś 2200 to który szary glina ma np. 1100 złoty dodatku? Jak to zrobią to komendanci otrzymają pełne 50 procent. Dobrze aby obecnie zastosowali się do uprawnień niech dają 50 procent podstawy jako dodatek, to może uwierzę , że i tamten dostaną zwykli policjanci a nie tylko naczelnicy i wyżsi . Dobry zamysł, tylko aby zapisy były jasne , że 50 procent to 50. Z tego co doczytałem, to dodatek… Czytaj więcej »

Łukasz
Gość
Łukasz

Przecież to jest zrobione pod dinozaurów służby, którzy grzeją stołki. Kto będzie się męczył do 25 lat służby.

olo
Gość
olo

Plan jest. Tylko że do kitu. Jak się ma prawa emerytalne po 15 latach służby, to kto będzie czekał jeszcze 10 lat na mglisty dodatek, który być może dostanie? Jedynie panowie oficerowie z wyższych grup zaszeregowania. Liniowi pójdą na zasłużoną, choć niewielką emeryturę. Bo sobie zdają sprawę, że i ten dodatek będzie uznaniowy: oficerowie oczywiście dostaną, bo oficerowie. Oni nie, bo kasy braknie. Poza tym pozytywna opinia: jakie postępowanie dyscyplinarne może mieć pan oficer od przekładania papierów z kupki A na kupkę B? Postępowania dyscyplinarne dotyczą praktycznie zawsze liniowych, tych od czarnej roboty. W ten sposób powstanie dziesięcioletnia przepaść jeżeli… Czytaj więcej »

Wiesiek 13
Gość
Wiesiek 13

Za dwa lata zostaną doświadczeni “teoretycy” na ciepłych stołkach i z wysokimi pensjami to oni będą “kosić’ dobra kasę,a dla tych na dole figa!!!Także to jest tylko Lanie “wody” i wciskanie społeczeństwu kitu ile to będą zarabiać policjanci “na ulicy”.:(

zygmunt
Gość
zygmunt

Tiaaaaaaaaaaa….ale się uśmiałem!!!

Ben
Gość
Ben

Czyli w skrócie kasę dostaną leśne dziadki, które mają już na wszystko wywalone a ci najbardziej wartościowi mający ok 15 lat służby dodatkowo przekonają się że trzeba wiać

Danny
Gość
Danny

No więc wyobraźcie sobie ze są jeszcze psy które mają 25 lat tyry, nie są oficerami i siedzą na 5 grupie od 14 lat bez jej podnoszenia…w dodatku nie marudzę i nie skamlą bo robią to co lubią i nie płaszcza tyłka wyłącznie za biurkiem ale między innymi za kółkiem realizując zadania w terenie…przestańcie tyle płakać bo nie przyjmowaliscie się do roboty w piaskownicy

Ostatnio dodane