“Pouczenie zachęca do przyjmowania korzyści majątkowych”. Do komisji sejmowej skierowano petycję

Pouczenie zachęca do przyjmowania korzyści majątkowych

Pouczenie zachęca do przyjmowania korzyści majątkowych

Do sejmowej komisji ds. petycji skierowano wniosek o uchylenie art. 41 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń. Artykuł ten dotyczy specyficznego środka wychowawczego jakim jest “pouczenie”. Wnioskodawca uważa, że środek ten nie spełnia swojej funkcji i tylko zachęca “słabo zarabiajacych policjantów” do przyjmowania korzyści majątkowych.

– W latach 90-tych, gdy w służbach mundurowych panowała olbrzymia korupcja, ten środek stosowany był w stosunku do wielu piratów drogowych w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej np. buelki z alkoholem, pieniędzy, biżuterii – pisze autor petycji jaką skierowano do sejmowej komisji. Według wnioskodawcy, środek jakim jest “pouczenie” nie jest skutecznym środkiem wychowawczym, ponieważ – jak twierdzi – “pouczając” kogoś funkcjonariusz nie ma pewności czy ta osoba nie popełniła podobnych wykroczeń w przeszłości.

Zdaniem autora petycji, od oceny czy dane wykroczenie, np. zaparkowanie samochodu na drodze pożarowej, zaparkowanie w strefie obowiązywania zakazu ruchu w obu kierunkach, wyprzedzanie na pasach, wymuszanie pierszeństwa, wyprzedzanie na trzeciego, są czynami niskiej szkodliwości społecznej są sądy powszechne a nie policjanci.

Wnioskodawca sugeruje, że art. 41 Kodeksu wykroczeń tylko zachęca “słabo zarabiajacych policjantów” do przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za “pouczenie”. – Oczywiście tego udowodnić się nie da, lecz można się tylko tego domyśleć mając na uwadze, iż policjanci ochoczo przyznają się, że “chcieliby zarabiać więcej” – pisze w petycji. Kończąc uzasadnienie swojego postulatu, dodaje: – Bezpieczeństwo na drogach jest ważniejsze od pieniędzy!

Czytaj również: Szef NSZZP: Kończymy z pompowaniem statystyk. Mandaty tylko za najpoważniejsze wykroczenia

 

/Sejm, fot. archiwum Policji

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AndrzejPiorrMarekPankracyWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Gość
Waldemar

Uważam, że wnioskodawca myli się. Zakladam, że ocena wykroczenia przez funkcjonariusza danego wykroczenia jest spójna z wykładnią prawa. Naturalnie sprawca może to zakwestionować – takie ma prawo. W Niemczech w takich sytuacjach nie ma pewności, że sędzia nie podwyższy nałożonej przez funkcjonariusza ewentualnej kary w drodze mk. Stosowanie instytucji pouczenia dla człowieka szanujacego prawo odnosi skutek. Proszę mi wierzyć. We wspomnianych Niemczech czy też Austrii ” Belehrung ” (pouczenie) funkcjonuje i ma się dobrze. Tu chodzi o edukację od najmłodszych lat do poszanowania prawa.

Pankracy
Gość
Pankracy

W pierwszej kolejności należy ujawnić nazwiska osób które złożyły taka petycje a następnie służby mundurowe powinny odpowiednio zainteresować się tymi osobami i ich rodzinami do 3 pokolenia wstecz tak aby ich w dupie ścisło. A tak poważnie to może tak petycje aby politycy nie dostawali żadnych pieniędzy tylko działali społecznie i odpowiadali finansowo za swoje durne przepisy. Ponadto jeśli już tworzyć taki przepis to powinien on dotyczyć zwłaszcza emerytów policyjnych którzy zajmowali stanowiska kierownicze Komendanci i ich zastępcy, Naczelnicy i ich zastępcy, dyrektorzy biur i innych zbędnych wydziałów w KGP , KWP i KMP . Z reguły to nieodpowiedzialni, tępi… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Wnioskodawca niech się obudzi i spojrzy w kalendarz a nastepnie rozejrzyj się dookoła. MY żyjemy w czasach gdzie nagranie kogoś i puszczenie tego w obieg to chwila. Skończony kretyn wziąłbym dzisiaj łapówkę szczególnie że równie dobrze może byc to prowokacja więc pouczenie obecnie wcale nie zachęca to brania łapówki.

Piorr
Gość
Piorr

Szanowni państwo tu chodzi o pieniądze i o zabranie sposobu na prates policj w przyszłości brak pouczeń = mandat/ wniosek do sądu. Przez protest funkcjonariuszy policji w ramach którego policjanci dawali pouczenia zamiast mandatów parę milionów zostało w rękach obywateli a nie wpłynęło do budżetu urzędów miast.

Andrzej
Gość
Andrzej

Ciekawe gdyż jak za przekroczenie dozwolonej prędkości miała zostać ukarana żona komendanta to już nie można karać A jedynie stosować pouczenie. Ale cóż jak zawsze są równi i równiejsi

Ostatnio dodane