Policyjne oddziały prewencji na COP24. KWP: “Jedno z najważniejszych w ostatnich latach przedsięwzięć polskiej policji”

Policyjne oddziały prewencji zabezpieczają Szczyt Klimatyczny COP24

Policyjne oddziały prewencji zabezpieczają Szczyt Klimatyczny COP24

Zabezpieczenie Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach to jedno z najważniejszych w ostatnich latach przedsięwzięć polskiej policji. Biorą w nim udział policjanci z oddziałów prewencji z Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i oczywiście Katowic oraz pododdziałów z Bielska-Białej, Częstochowy i Radomia. Ich głównym zadaniem jest niedopuszczenie do wtargnięcia na teren COP24 osób postronnych.

Oddziały i pododdziały prewencji policji przeznaczone są głównie do działań zespołowych w ramach pododdziałów zwartych. Realizują szereg działań związanych m.in. z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przywracaniem porządku publicznego w przypadku zbiorowego naruszenia prawa.

– W kontekście trwającego obecnie w Katowicach Szczytu Klimatycznego ONZ mundurowi tych jednostek organizacyjnych policji odpowiadają przede wszystkim za zabezpieczenie miejsca odbywania się COP24 oraz za zapobieganie ewentualnym próbom wtargnięcia na teren ONZ osób postronnych – informuje Rzecznik Prasowy KWP w Katowicach. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Policja szacuje, że w wydarzeniu w sumie uczestniczyć będzie ok. 30 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. – Zabezpieczenie konferencji klimatycznej COP24 niewątpliwie zaliczyć należy do najważniejszych w ostatnich latach przedsięwzięć polskiej policji – podkreśla podinsp. Aleksandra Nawara z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wczoraj miała miejsce odprawa służbowa części policjantów wchodzących w skład oddziałów i pododdziałów prewencji policji, które uczestniczą w zabezpieczeniu szczytu klimatycznego w Katowicach. A biorą w nim udział nie tylko mundurowi Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Do policyjnego zabezpieczenia zaangażowano również oddziały prewencji z Bydgoszczy, Gdańska, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia oraz pododdziałów z Bielska-Białej, Częstochowy i Radomia. Mundurowi posiadają swoje standardowe wyposażenie, do którego zaliczyć należy przede wszystkim sprzęt PZ, w tym tarcze i pałki szturmowe, ręczne i plecakowe miotacze gazu oraz broń gładkolufową. Ponadto stróże prawa do swojej dyspozycji mają sprzęt specjalistyczny taki jak pojazdy wyposażone w urządzenia rozgłaszające LRAD, reflektory olśniewające i armatki wodne.

Czytaj również: Zaglądamy do talerzy policjantów zabezpieczających COP24. „To żarcie godne munduru policjanta!”

 

/KWP Katowice

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o